Ženy v Egypte

Kráľovná Hatšepsut, 18. dynastia
Kráľovná Hatšepsut, 18. dynastia

Egypt bol už v staroveku priekopníkom v rešpekte rovnoprávnosti žien. Egypťanky na rozdiel od žien okolitých starovekých krajín mali rovnaké práva ako muži, boli vzdelané, mohli vlastniť majetok, boli obchodníčkami, kňažkami, angažovali sa v svetskom i duchovnom živote Egypta. Neraz stáli za politicky dôležitými rozhodnutiami, niektoré z nich dokonca aj vládli (hoci ich vláda bola vždy rozhodnutím vo výnimočných prípadoch, bežne vládol Egyptu kráľovský pár).  

Dnes sa veci v Egypte síce majú inak, no ešte vždy to krajina k ženským právam otvorenejšia, ako ostatné moslimské krajiny. V súčasnej dobre majú egyptské ženy prístup ku vzdelaniu, kariére, šoférovaniu, či dokonca politike. 

Pre nás samozrejmé veci, no pre niektoré moslimské krajiny ešte vždy ďaleká budúcnosť. Nie však v Egypte. 

Okrem toho sú Egypťanky známe svojou krásou. Väčšina žien nosí hijab, šatku pokrývajúcu vlasy a dekolt, niektoré si zahaľujú aj tvár (niqab), ale je to rozhodne menej časté ako hijab (hidžáb). A sú aj také, ktoré si hlavu nepokrývajú vôbec, napriek tomu sú moslimky. Tu treba podotknúť, že Egypťanky a islamské ženy celkovo berú hijab ako svoje právo, nie trest - ako to mnoho krát vnímajú ženy na západe. Väčšina predsudkov vychádza len z nedostatku informácií a nepochopenia miestnej kultúry. Zmysel hijabu spočíva v ochrane žien pred nežiadúcimi pohľadmi a obťažovaním.  Žena dáva hijabom najavo, že nemá záujem o iných mužov okrem manžela a to aj ak je slobodná. Je to jednoducho vec ich vnútorného presvedčenia. 

Tiež je nutné poznamenať, že hijab sa dá nosiť mnohými spôsobmi a keď uvidíte moderné Egypťanky v mestách (nie len v letoviskách) pochopíte, že dokážu byť krásne aj s hijabom a aj šatky podliehajú vkusu a móde. Pre väčšiu bezpečnosť žien fungujú napríklad dámske taxíky, alebo vozne v metre s prístupom iba pre ženy. Väčšina egyptských žien sa správa konzervatívne voči cudzím ľuďom. Môžu používať západné oblečenie, byť profesijne aktívne, či dokonca manažovať, ale väčšinou si skutočne zachovávajú triezve vystupovanie pre prezentácií svojho sociálneho profilu. V Egypte je žiaľ stále vysoká chudoba a negramotnosť, napriek tomu, ak sa dievčatá dostanú ku vzdelaniu, zvyčajne dokážu uspieť a presadiť sa či už doma alebo v zahraničí. Pri tom však stále nestrácajú zo zreteľa tradíciu a zbožnosť typickú pre Egypt už od dynastických čias. 

Ak ste západná žena, ktorá sa rozhodla cestovať v Egypte, je vhodné poznať miestne zvyky a snáď aj trocha myslenie ľudí. Egypt je celkovo bezpečná krajina pre cestovateľov, čo sa obyvateľstva týka. Egypťania sú priateľskí, hrdí, pohostinní a vždy vám radi pomôžu. Mimo letovísk sa ale ženám neodporúča chodiť príliš odhalene,  budili by ste väčšiu pozornosť, než by ste si možno želali a nie práve v pozitívnom zmysle slova. Hlavne v tradičnejších mestách a dedinách sa odporúča mať neodhalené ramená, dekolt a nohy nad kolenami. Ak by ste budili neželanú pozornosť, stačí odignorovať, v prípade nepríjemností kontaktovať políciu, ktorá si hlavne v posledných rokoch dá záležať na bezpečnosti turistov. V letoviskách môžete chodiť ako chcete, vo väčšine sú namontované bezpečnostné kamery a nikto si pod ich dohľadom nedovolí obťažovať cudzinky. Ak si pozriete napr. Trip Advisor na egyptské hotely a dokonca aj hostely, nájdete nejednu recenziu od žien - sólo cestovateliek, ktoré zdieľajú svoje skúsenosti.