Útesové potápanie

Národný park Ras Mohammed

Prvá egyptská chránená krajinná oblasť, ktorá je po celom svete známa mimoriadnymi potápačskými lokalitami. Ide o koralový úsek, ktorý bezpochyby patrí k najkrajším miestam južného Sinaja. Starobylé koralové útesy môžete vidieť aj nad hladinou. Z Akabského zálivu sem prúdia vody, ktoré vytvárajú unikátne podmorské prostredie. Naviac sem z otvoreného mora pripláva mnoho rýb za potravou, ktoré tu tak isto hľadajú ukryt.

V národnom parku je veľké množstvo tvrdých i mäkkých koralov, veľkých hejn tuniakov, barakúd, šťúk a dokonca aj žralokov. Za všetky legendárne miesta môžeme spomenúť aspoň Shark reef a vrak Yolanda. Vďaka silným prúdom, ktoré sem prinášajú množstvo druhov rýb, je toto miesto ako stvorené pre podmorské fotografovanie. Väčšina lodí zo Sharm el Sheiku až tradične vyráža k NP Ras Mohammed.Ostrov Veľký Gubal (The Big Gubal island)

Potápačské lokality ostrova Veľký Gubal navštevujú liveboardy z Hurghady i Sharm el Sheiku. Najsevernejším miestom tejto lokality je Klamlivý bod, ktorý dostal svoje pomenovanie kôli nepredvídateľným vetrom a prúdom, ktoré na tomto mieste pôsobia. Hlavným lákadlom ostrova je vrak britskej nákladnej lode Ulisses, ktorá sa v Červenom mori potopila v r. 1887. Prepravovala kábely a zvyšky jej nákladu sú na lodi stále vidieť.

V okolí ostrova nájdete pyskouny, ropušnice, okoučníky a korytnačky. Zaujímavý je tiež nočný ponor z liveboardov ku vraku lodi. Samotná loď až taká zaujímavá nie je, pretože sa v posledných rokoch dosť rozpadla, zato však je porastená krásnymi koralmi. Pri nočných svetlách môžete vidieť chobotnice meniace farby, a častými návštevníkmi sú aj murény. 


Abu-Rimata

Toto miesto, ľahko dostupné z Hurghady alebo Sharm el Sheiku, na liveboardoch, kde môžete aj prespať alebo na menších výletných lodiach, dostalo vhodné pomenovanie "Akvárium". Je celkom plytké, ploché a poskytuje domov ohromnému množstvu morských tvorov. Prekypuje útesovými rybkami, rejnokmi, a žralokmi leopardími. Uvidieť tu môžete aj veľké množstvo barakúd, malých tuniakov a kranasov.


Abu Lou Lou

Najobľúbenejšie potápačské miesto v Nuweibe sa nachádza priamo pri pláži hotela Hilton, vďaka čomu dosta aj pomenovanie Hilton House Reef (nemusíte byť hosťom hotela). Je známy veľkým bohatstvom morkého života, nájdete tu odrance pravé, korytnačny, perutýny. Množstvo druhov, aké tu nájdete ďaleko prevyšuje aj najnavštevovanejšie lokality Červeného mora, v ktorých býva návštevnosť o niečo rušnejšia. Niektorí potápači mali to šťastie stretnúť tu aj priateľských delfínov, ktorí sem občas zavítajú.


Dahabská záhrada úhorovcov

Po 100 m plávania cez plytký útes z Dahabského pobrežia, sa dostanete do úzkeho kaňonu a vyplávate na plytkú piesčitú oblasť, ktorá sa zvažuje smerom dole. Po prekonaní zvislého výčnelku na útese sa objaví skutočná záhrada úhorovcov, vystrkujúcich svoje hlavy z piesku, ktoré zatiahnu vždy keď sa priblížite. Pravidelnými návštevníkmi tejto lokality sú tiež barakudy a cesto späť si môžete prehliadnuť veľké množstvo krásnych tvrdých i mäkkých koralov. Na potápanie v tejto lokalite nemusíte byť skúseným potápačom a lokalita je výborná aj pre šnorchlovanie.


Potápanie v jaskyniach útesu Careless reef

Útes Careless reef je vďaka mnohým koralovým poliam a hejnám rýb oprávnene jedným z najobľúbenejších potápačských miest v okolí Hurghady. Občas tu narazíte aj na barakudy, kladiváky a kranasy, útes sa však preslávil najmä výskytom murény obrovskej a ostatných druhov murén. Útes tvoria dve koralové veže, ktoré sa dotýkajú hladiny. Údolie medzi týmito vrcholkami je hlboké asi 16 m a poskytuje mnoho možností pre skúsených potápačov. Ak poplávajú skúsený potápači o 40 m hlbšie a pár metrov východne, objavia mnoho jaskýň.


Kaňon a akvárium pri Dahabe

The Canyon je jedna z najznámejších potápačských lokalít Dahabu. Nazýva sa aj Akvárium, hoci tento druhý názov označuje iné blízke miesto. Len niekoľko záberov potápačskej plutvy od zátoky Assalah vás dostane k veľkému skalnému rozštiepenému výbežku, ktorý sa smerom dole rozširuje v širokú bránu do hlbín.