
TOP 1O skrytých miest v Egypte
Väčšina turistov v Egypte sa drží presne vyznačených trás, či už kvôli bežnému programu cestovných kancelárií alebo zákazom minulého aj súčasného politického systému v krajine. Letoviská pri Červenom mori, monumentálne pamiatky ako pyramídy, Luxor, či Abú Simbel sú dobre známe, čo však miesta, ktoré bežný turista, cestujúci cez cestovnú kanceláriu nemá možnosť navštíviť? Egypt ponúka mnoho historických i prírodných krás a na niektoré z nich sa s vami pozrieme.
1. Katakomby Kom Al-Shoqafa, Alexandria

Jeden zo siedmych divov stredoveku. Tri úrovne podzemného pohrebného komplexu sa datujú do obdobia 2. stor.n.l a nachádzajú sa asi 100 m pod povrchom zeme. Veľké točité schodisko vás dovedie ku desiatkam komôr so zdobenými vyrezávanými stĺpmi, sochami, pohrebnými výklenkami a sarkofágmi, bohato zdobenými egyptsko-rímskou symbolikou. Nájdete tu aj veľkú hodovú miestnosť v rímskom štýle, kde boli prinášané pamätné jedlá pre zosnulých. Komplex bol stratený v čase až do roku 1892.
2. Kleopatriné kúpele, Marsa Matrouh

Podľa legendy slúžila jaskyňa pri Cleopatra beach v Marsa Matrouh ako kráľovské kúpele; zázrak prírody s dotykom človeka. Vnútro jaskyne je osvetlené a nachádza sa tu prírodný bazén, no zaujímavý je spôsob, akým voda prúdi dnu a von, prinášaná vlnami Stredozemného mora. Vlny narážajúce na skaly prinášajú vodu, ktorá tečie do jaskyne a potom do hlavného bazéna, ak je príliv dostatočne vysoký. Voda v bazéne je teplá i svieža a na protiľahlej stene sa stále nachádzajú zvyšky oltára.
3. Rashid (Rosetta), Al-Buhayra

Po Alexandrijskej renesancií v 18. stor., mesto, ktoré dalo meno slávnej Rosettskej doske takmer vymizlo, opustené vtedajšími vládcami. Hoci Briti ho obľubovali ako turistickú destináciu v neskorých rokoch tohto storočia a to z jednoduchého dôvodu; mesto je stále známe stredovekými osmanskými domami a citrusovými hájmi, hoci už ich nie je toľko, ako bývalo. Ide o významnú pamiatku Egyptskej islamskej architektúry.
4. Tanis, Ash-Sharqiyah

Ak ste niekedy videli film Dobyvatelia stratenej archy, miesto Tanis v ňom bolo označené ako hrob Archy zmluvy, ktorá bola ukrytá v tajnej komore. Vo filme je Tanis vykreslené ako miesto pochované pieskom v čase a objavené až v roku 1936 nemeckou expedíciou mimo Káhiry. Pravda je však taká, že toto územie bolo objavené už v 19. stor. a mnohé archeologické vykopávky započali známi priekopníci Flinders Pietre a Auguste Mariette.
5. Údolia Maadi a Hulwan, Káhira

Na južnom okraji Káhiry sa nachádzajú štyri málo navštevované údolia, alebo wadi, ako sa im hovorí v Arabštine. Tri z nich sú v Hulwan: Wadi Houf, Wadi Gerawi, Wadi Risheid, zatiaľ čo štvrté Wadi Degla je v Maadi, ani čo by malý egyptský Grand Canyon. Ponúkajú malebné scény a vzhľadom na ich povahu a vek aj mnoho skamenelín a sú ideálne pre jednodňové výlety.
6. Sannur Cave protektorát, Beni Sueif

Sannur Cave protektorát je vzdialený asi 200 km od Káhiry a svoje pomenovanie dostal po prekrásnej jaskyni Sannur. Jedná sa o vzácny druh jaskyne, v ktorej sa vytvorila strecha, ktorej vek siaha až do obdobia stredného eocénu, teda asi 60 mil. rokov.
7. Hrobky v Beni Hassan, Minya

Až do začiatku 80. rokov smerovali mnohé Nílske okružné plavby do mestečka Minya, kde mali turisti možnosť vidieť zaujímavé hrobky vytesané v skalách, bohato zdobené, so živými nástennými maľbami a metaforami. Taktiež sa v blízkosti nachádzajú Tel el Amarna a ruiny Achetatonu, hlavného mesta kacírskeho faraóna Achnatona.
8. Halaib & Shalatin trojuholník, Červené more

Halaib & Shalatin Triangle, ako sa po správnosti nazývajú, sú cieľom náročnejších turistov, ktorí chcú zažiť niečo iné a nedotknuté. Táto oblasť patrí k dvom hlavným protektorátom: Národný park Wadi al-Jemal, trietie najväčšie wadi medzi Východnou púšťou a Červeným morom; a jeden z najkrajších národných parkov Elba, ktorý sa nachádza v juho-východnej časti Východnej púšte. Nachádza sa tu napríklad vrchol Gebel Elba, "oáza hmly", vďaka ktorej tu nájdete jedinečný ekosystém, aký sa nenachádza nikde inde v krajine.
9. Wadi al Hitan, Al Fayoum

Údolie veľrýb vo Wadi al Hitan je paleontologická lokalita, ktorá bola zaradená medzi svetové poklady UNESCO v júli 2005 a to vďaka stovkám skamenených pozostatkov najstarších foriem pravekých veľrýb. Žiadne iné miesto na svete neponúka taký počet a kvalitu skeletov v chránenom prírodnom prostredí, ktoré dokonale konzervuje pozostatky. (Pozri aj článok Egyptské púšte)
10. Al-Gilf Al-Kabir národný park, Al-Wadi Al Jadeed

Toto je posledná hranica Egypta na východe, okolitá krajina je tu podobná formáciám na Marse. V dávnych dobách bola táto oblasť obývaná pastierskymi kultúrami, ktoré zanechali rytiny a nástenné maľby zvierat, ľudí - dokonca aj plávajúcich, čo svedčí o dávnej prosperite celej oblasti a obrovským klimatickým zmenám, ktoré sa tu udiali okolo r. 5000 p.n.l. a zanechali tu len nehostinnú púšť. Najbližší zdroj vody je dnes vzdialený takmer 500 km. V jeho strede sa nachádza Gilf Kebir Plateau, masív dva krát väčší ako Korzika a na jeho juho-západnom okraji je Gebel Uweinat - Hora malých prameňov, ktorú objavil a pomenoval Ahmed Hassanein Bey v roku 1923.