TOP 10 kaňonov na južnom Sinaji

V Egypte možno nájsť zopár kaňonov, ktoré sú síce menšie ako ostatné známe kaňony vo svete, no sú to rovnako krásne miesta, svedčiace o miestnej geologickej histórií. Niektoré z nich sú ľahko dostupnou turistickou destináciou, ktorú ponúkajú miestni sprievodcovia ako safari výlety, iné sú menej známe a dosiahnuteľné len pešo. V každom prípade je potrebné nájsť si dobrého sprievodcu. V tomto článku si predstavíme desať najkrajších kaňonov.

Pozn.: Kaňon je definovaný ako hlboké údole medzi horami, alebo vrchmi, typický strmými skalnými stenami a riekou pretekajúcou pomedzi ne. S týmto poznatkom sa dá tvrdiť, že na južnom Sinaji sa nachádzajú stovky kaňonov vo forme úzkych údolí. Voda sa v nich udržuje len sezónne po dažďoch, či už na kratší alebo dlhší čas. Podzemné prúdy občas môžu zaplniť prírodné bazény a skutočne môžete nájsť niekoľko údolí s trvalými jazierkami alebo potokmi, vyznačenými na mapách a trasách, no pomenej ako minulé roky. Žiaľ Sinaj čelil niekoľkým desiatkam rokov sucha, v posledných rokoch sa priemer zrážok vyrovnáva a dúfame, že tento trend bude pokračovať.


Biely kaňon

Hneď vedľa oázy Ein Khudra sa nachádza White Canyon, jeden z najznámejších turistických cieľov, ktoré možno podniknúť z okolitých prímorských stredísk. Zvyčajne je navštevovaný ako súčasť Jeep Safari (4x4 safari) alebo aj pešo z cesty St. Catherine - Dahab - Nuweiba. Biely kaňon je vytesaný v mäkkej skalnej rovine, ktorá začína ako trhlina s náhlym hlbokým poklesom. Nachádza sa tam rebrík a lano, ktoré sú nápomocné pri zliezaní (alebo vyliezaní) a aj napriek dramatickému vzhľadu to nie je náročný zostup pre ľudí s priemernou kondíciou. Spodná časť kaňonu sa pripája ku oáze.


Arada Canyon

Ďalší kaňon v púšti blízko cesty St. Catherine - Dahab - Nuweiba (na strane Wadi Arada), sa nazýva aj Double Caynon a nachádza sa v základni plošiny Guna, ktorá sa skladá z dvoch kaňonov - ako napovedá názov. Samotné zdolanie údolia nie je príliš náročné ale v niektorých miestach je potrebná pomoc sprievodcov a potom môže byť návšteva tohto kaňona aj zábavou.


Coloured Canyon

Pravdepodobne najznámejšia oblasť na Sinaji, hneď po kláštore Sv. Kataríny a hore Sinaj. Nachádza sa pomerne blízko od Nuweiby, pod otvorenou pláňou, z ktorej sa sa zvažuje hneď niekoľko wádi (údolí). Ako vidieť na fotkách, zvykol sa tu nachádzať veľký kameň, ktorý museli turisti obchádzať a preliezať, no v roku 2013 ho silné záplavy spláchli ako malý kamienok.


Kharaza

Nachádza sa vo vysokých horách v blízkosti mesta St. Catherine. Skladá sa z niekoľkých vzájomne prepojených prírodných bazénov v krátkom ale naozaj krásnom žulovom údolí. Zvyčajne tu po dažďoch zostáva trocha vody. Povrch skál je hladký a dosť náročný, preto je potrebná vhodná obuv. Kaňon sa nachádza hneď vedľa otvoreného wádi, známeho ako Wadi Mathar, na úpätí hory St. Catherine. V okolí možno nájsť aj ďaľšie malé kaňony, či skôr nejaké prierezy v žulových kopcoch, ktoré spájajú túto oblasť s Wadi Umm Serdi.


Wadi Sagar

Krátke údolie sa nachádza hlbšie v žulových horách, ktoré doslova pretína. Spája oblasť Abu Tuweita s údolím Tinya, ktoré sa nachádza na úpätí Jebel Abbas Basha. Návšteva Wadi Sagar sa dá zvládnuť aj počas jednodenného výletu, no možností v okolí je viac, preto sa odporúča dvojdňový výlet. Medzi zvislými stenami úzkeho kaňonu nájdete malú fontánu, ktorá zhromažďuje kvapky vody z trhliny. Nachádza sa tu aj figovník, vrúbľovaný na miestnom strome. Je to jedna z najatraktívnejších pamiatok v týchto horách a rozhodne stojí za návštevu.


Ubugiya

Nachádza sa vedľa beduínskej oblasti Abu Seila. Ide o malý kaňon, ktorý je možné navštíviť počas jednoduchého jednodňového výletu. Do kaňonu tečie na útese často voda, ktorá pokračuje v úzkom a pozoruhodne rovnom úseku. Nachádza sa tu jedno zložité miesto, kde cesta vedie cez hladký a strmý skalný povrch, len niekoľko metrov nad dnom kaňonu, ale niekoľko kameňov je stmelených v skale, pre väčšiu bezpečnosť. Nachádza sa tu aj menšia nádrž s vodou a malá záhradka na širšom piesčitom mieste s pár stromami.


Wadi Isla Gorge

Wadi isla je súčasťou na tradičnej karavánovej ceste, ktorá spája mesto St. Catherine s pobrežným mestom El Tur. Až donedávna využívali túto cestu beduíni na výmenu produktov, ako mandle, marhule a iné ovocie za iný spotrebný materiál. Tiež na tomto mieste získavali bambus, ktorý rastie pri potoku s bujnou vegetáciou v úzkej časti wádi. Celé údolie je pomerne úzke, pričom ku koncu sa zužuje ešte viac medzi vysokými žulovými stenami. Wadi Isla sa nachádza v odľahlej časti vysokého pohoria a ide o náročnejšiu turistiku.


Closed canyon

Tak trochu v slepej uličke medzi medzi oázou Ein Kudra a Wadi Ghazala sa nachádza tento kaňon. Začína sa v malej pieskovcovej trhline medzi strmými zvislými stenami. V niektorých miestach je kaňon veľmi úzky, a dá sa cez neho len pretiahnuť. Cesta vedie po pod veľké balvany ku koncu kaňonu, kde sa priestor trochu otvára do priestoru obklopeného neprístupnými stenami. Odtiaľ sa dá vrátiť len rovnakou cestou. Niekedy býva tento kaňon súčasťou výletov na štvorkolkách, hoci väčšinou sa zameriavajú na známejšie atrakcie. Pešo z Ein Kudr je možné navštíviť oázu Jebel Mileihis.


Wishwashi canyon

Ide o malé údolie vo Wadi Milha, pozdĺž pešej cesty pri známom Farebnom kaňone. Je to veľmi úzke wádi s balvanmi blokujúcimi cestu. V zložitejších úsekoch sa nachádzajú laná a rebrík, vyššie je kaňon neprístupný a musíte sa vrátiť rovnakou cestou, akou ste prišli. Je to pekné miesto, najmä po dažďoch, kedy sa voda sústredí v bazénoch. Kaňon je možné navštíviť z oblasti Ras Shitan na pobreží Červeného mora, za jeden deň pešej túry.


Salama canyon

Niekedy sa nazýva aj "Malý farebný kaňon" a je to pôvabné miesto, ktoré sa začína malou trhlinou v skale inak piesočného Wadi Ghazala. Spodná časť malého kaňonu je trochu širšia a pripája sa k malej beduínskej osade. Ak navštívite oblasť Wadi Ghazala, oplatí sa pozrieť si aj okolité hory a malý kaňon. Wadi Ghazala je tiež známa aj ako El Taor, ktorý sa nachádza na ceste St. Catherine - Dahab - Nuweiba a spoznáte ho podľa hrdzavého auta na kopci so smajlíkom. Často sa tu začínajú safari výlety na štvorkolkách, preto by nemalo byť ťažké nájsť sprievodcu.