Taba

Výnimočná zemepisná poloha Taby, medzi Afrikou a Áziou v zálive Aqaba, smerom k Saudskej Arábií učinila toto miesto zastávkou na karavánovej ceste už v 14 storočí. Dnes je Taba prosperujúcou turistickou destináciou v ktorej turisti z celého sveta vyhľadávajú nedotknuté pláže a výnimočné koralové útesy. 

Blízkosť Sinajských pamiatok, ako Kláštor sv. Kataríny, Saladinova pevnosť, či prírodné krásy ako Farebný kaňon v Sinajských horách dodávajú Tabe na príťažlivosti. Kým v ostatných letoviskách na Sinajskom polostrove máte možnosť pozorovať okolité pohorie, v Tabe vám Sinajské hory priam dýchajú na chrbát, čo pobrežiu i luxusným hotelom dodáva na dramatickosti. 

Nádherné, rozľahlé pieskové pláže, unikátny výhľad na tri krajiny - Izrael, Jordánsko a Saudskú Arábiu a fascinujúca scenéria Sinajských hôr lákajú stráviť v tomto čarovnom kúte sveta nezabudnuteľnú dovolenku. 

Oblasť medzi Nuweibou a Tabou je známa najmenšími motýľmi na svete, ktoré môžete objaviť v miestnych horách. Atrakciou Taby je aj ostrov Pharaoh, nazývaný tiež koralový ostrov. Kedysi patril medzi významné fenické prístavy, neskôr získal nad ním kontrolu sultán Salah El-Din. Ostrov a pevnosť ostali neporušené dodnes. Ak nemáte radi masovú turistiku, radi sa dávate rozmaznávať komfortom hotelov, vyhľadávate aktívny relax a od dovolenky očakávate rozšírenie si svojich obzorov o nové poznania, je tu pre Vás práve Taba.


Nezmeškajte v Tabe

Taba Heights Resort

Približne 20 km južne od Taby sa na krásnom úseku pobreží nachádza luxusný rezort Taba Heights. Môže sa pochváliť výbornými hotelmi, malebnou dedinkou plnou reštaurácií, kaviarní a butikov a golfového rezortu. Taktiež je jedným z popredných potápačských miest, kde mnoho hotelov ponúka zápis do kurzu PADI.


Sinajské fjordy

Ak ste skúsený potápač, určite vás bude zaujímať "Fjord hole", podmorská priepasť ktorá sa nachádza asi 15 km južne od Taby. Ide o naozaj očarujúcu chránenú zátoku, v ktorej sa nachádza oslnivý koralový útes, siahajúci do hĺbky 16 m a nájdete tu veľkú dieru, ktorá siaha do hĺbky až 24 m. Budete svedkami mnohých krásnych scenérií, okrem iného sa sem chodia kŕmiť ryby z otvoreného mora malými striebristými rybkami v zátoke. Pre menej skúsených potápačov je vhodnou alternatívou "Fjord Banana", je to plytký útes v tvare banánu, s maximálnou hĺbkou 12 m, no predsa so širokou škálou rýb a koralov.


Island of Pharaoh (Ostrov faraóna) a Pevnost Salah El-Din

Po krátkej jazde trajektom sa dostanete na Ostrov faraóna alebo tiež Koralový ostrov, malú žulovú atolu, obklopenú koralovými útesmi. Potápať sa môžete v "Picasso reef", čo je pôvodne hora, ktorá vedie do hĺbky 24 m. Na ostrove sa tiež nachádza pevnosť pôvodne postavená križiakmi v 12. stor. a neskôr podmanená a zrekonštruovaná Saladinom. Citadela je vedená na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Budete uchvátení panoramatickým výhľadom na pobrežie Sinaja, Saudskej Arábia a Jordánska.Farebný kaňon v Sinajských horách

Jeden z prírodných divov Sinajského polostrova, labyrint pieskovcových skál v odtieňoch žltej, fialovej, červenej, purpurovej a zlatej. V niektorých miestach dosahuje výšku až 40 metrov. Nerovnomerná forma a výška skál láka aj horolezcov. Buďte pripravení dostaviť sa tam čo najskôr, nie len kvôli počasiu ale aj aby ste sa vyhli davom. Hoci mnohí by sme si krásu kaňonu najradšej vychutnali osamote, cesta sa tam dá podniknúť iba so sprievodcom.


Pevnosť Zaman

Elegantne posadený na vrchole útesu púšti medzi mestami Taba a Nuweiba, hrad Zaman je jedinečnou atrakciou na pokojnom úseku Sinaja. V tomto novopostavenom hrade stredovekého štýlu budete mať možnosť zažiť luxusnú dovolenku, ktorá je aj šetrná ku životnému prostrediu. Nájdete tu vodné atrakcie, masáže, jógu a výborné reštaurácie.


Sinaj na štvorkolke

Objavte dych vyrážajúcu krásu hornatej Sinajskej púšte popri jazde na štvorkolke! Pozorujte hory, vychutnávajte vietor a slobodu na piesočnatých pláňach. Netreba na to žiadne zvláštne skúsenosti, stačí naskočiť a baviť sa. Výpravy štvorkolkami sa dajú zorganizovať cez internet, hotelové recepcie a miestne cestovné agentúry. Taba je jednou z najvhodnejších egyptských destinácií na návštevu Petry v Jordánsku či Izraela. Napriek značnej vzdialenosti od staroegyptských pamiatok v údolí Nílu, existujú mnohé agentúry, ktoré organizujú či už autobusové alebo letecké fakultatívne výlety či už do Káhiry alebo Luxoru.