
Siwa
Keď po dlhej ceste vyprahnutou krajinou Západnej púšte uvidíte po prvý krát oázu Siwa, nebudete veriť vlastným očiam. Bude sa pred vami rozprestierať rajský ostrov zelene okolo minerálnych prameňov a slaných jazier, zarastený nekonečnými olivovými a palmovými hájmi.
Siwa sa rozprestiera na viac ako 50 km od východu na západ a 8 km od severu po juh. Skladá sa z mnohých menších oáz, 6 jazier, 200 prameňov, 1200 studní a 20 000 akrov obrábanej pôdy.

Dnes v Siwe nájdete pôvodných obyvaťelov západnej Afriky - Berberov. Od Arabov v údolí Nílu sú odlišní nielen pôvodom a jazykom. Siwa bola vždy cieľom Saharských kmeňov a karaván. Ešte aj dnes, hoci Siwa oáza patrí ku Egyptu, jej obyvatelia si hrdo zachovávajú vlastné tradície. Vydaté ženy väčšinou nevychádzajú na ulice a ak áno, tak zásadne zahalené so závojmi, ktoré zakrývajú celú tvár. Muži - dokonca aj na oficiálnych miestach nosia bielu Galabeyu, tradičný odev Berberov. Hoci od cudzincov sa striktné zahaľovanie nevyžaduje, aspoň mimo hotela by bolo vhodné brať ohľad na miestne zvyky. Berberi sú skvelí remeselníci a ich výrobky, hlavne strieborné šperky, sú v Egypte veľmi vychýrené. Určite si zaobstarajte malú pamiatku.


Oáza bola slávna už v minulosti. Legenda vraví, že Amonovo orákulum v Siwe navštívil aj Alexander Veľký keď staval Alexandriu. Čo sa dozvedel v orákulu, nepovedal nikomu okrem svojej matky. Vie sa iba, že vtedajšiemu cudziemu vládcovi Kambýsesovi bola predpovedaná bolestivá smrť a keď sa to dozvedel, vydal sa na cestu do Siwy, potrestať kňazov Amonovho chrámu. Počas tejto cesty zahynul v piesočnej búrke aj so svojim vojskom. Mnohí dobrodruhovia dodnes dúfajú, že nájdu pozostatky po jeho výprave, v ktorej sa stratilo viac ako 50 000 ľudí. Alexander bol v Egypte vítaný ako osloboditeľ Egypta.
Asi kilometer od mesta sa nachádza aj hora mŕtvych - Gebel el Mawta, kde sa nachádza mnoho hrobiek, vrátane tých starovekých.

V Siwe sa okrem spoznávania a zábavy môžete aj liečiť. Horúci biely piesok pomáha pri mnohých reumatických ochoreniach, bolestiach chrbtice a artritíde. Môžete sa vykúpať v teplých prameňoch, napríklad v najznámejšej Kleopatrinej studni. Nachádzajú sa tu aj teplé siričité pramene, ktoré pomáhajú pri rôznych kožných ochoreniach.
Staré mesto oázy Shaly bolo postavené tak, aby odolalo útokom beduínov. Pozostáva z domčekov postavených v Karshif štýle, s úzkymi uličkami a kedysi sa okolo nachádzal vysoký múr s jediným otvorom.
Hotely, v ktorých sa môžete ubytovať:
Alebo použite vyhľadávač vedľa.
Pre výlet do oázy Siwa je najideálnejší pobyt na severnom pobreží Egytpa. Ak by ste šli z Káhiry, cesta trvá približne 7 hodín, z Alexandrie menej ako 6 hodín a najbližšie Marsa Matrouh alebo Alamein sú vzdialené približne 4 hodiny cesty púšťou. Výlety do oáz ponúkajú miestne cestovné agentúry a turistický sprievodcovia.
