Sakkára - prvá pyramída

Celému komplexu dominuje stupňovitá pyramída faraóna Džosera z obdobia približne 2 700 rokov p.n.l. Je to jedna z najstarších kamenných konštrukcií na svete a jej strojcom nebol nik iný ako slávny Imphotep. Na rozdiel od hollywoodskeho nepodarku bol skutočný Imhotep majstrom v staviteľstve, bol zároveň lekárom, vezírom, mudrcom a filozofom, ktorý bol v neskorších dobách zbožštený a uctievaný po celom Egypte dlhé storočia po svojej smrti. Pre svojho faraóna postavil aj rituálny chrám Hep-sed.

Rovnako dôležitou súčasťou Sakkáry je Imhotepovo múzeum otvorené v roku 2009. Okolo hlavného koridoru sa nachádza 6 veľkých hál s exponátmi venovanými veľkému mudrcovi.


Sakkára je jedným z najrozsiahlejších archeologických nálezísk v Egypte. Niektorí bádatelia ju pokladajú za cintorín starovekého Mennoferu a napriek rozsiahlym nálezom v tejto lokalite ju možno stále považovať za "panenské" archeologické miesto.

V okolí celého komplexu sa však nachádzajú aj iné pyramídy a chrámy, napríklad pyramída kráľa Titiho, hrobky Mereruka a Kagimniho a mnohých iných - mastaby, ktoré patrili medzi prvé hrobky starovekých egypťanov.

Vstupenky do múzea sú zahrnuté vo vstupnom do Sakkárskeho komplexu - 25 L.E. 

Otváracie hodiny:

Letná sezóna (Máj-August): 8:00 - 17:00

Zimná sezóna (August - Apríl): 7:00 - 19:00

Ramadán: 8:00 - 16:00