Potápanie ku lodným vrakom

Parník Thistlegorm

Vrak parníku Thistlegorm objavil na začiatku 50. rokov minulého storočia francúzsky potápač Jacques Cotusteau. Podarilo sa mu to 10 rokov po tom, čo túto britskú loď (1941) potopil bombový nálet nemeckého letectva. Cousteau z neho vyzdvihol niekoľko veľkých vecí, vrátane motocyklu, kapitánovho trezoru a lodného zvonu. Potápanie v blízkosti tohto vraku sa podobá cestovaniu v čase. Pre mnoho ľudí je to silný emočný zážitok, koniec koncov je to loď, z ktorej sa stal vojnový hrob.


Lode s potápačmi, ktoré mieria k vraku Thistlegormu, zvyčajne vyplávajú skoro ráno zo Sharm el Sheiku a vracajú sa neskoro poobede. Ak je dobré počasie, obvykle býva súčasťou tohto celodenného výletu aj ponor v národnom parku Ras Mohammed.


Skala komoránov (Shag rock)

Skala komoránov označuje dvojicu útesov, ktoré sa nachádzajú na juhozápadnej strane špičky Sinajského polostrova. Miesto dostalo svoj názov vďaka početným komoránom chocholatým, ktorí ho navštevujú. Najlepšie sa sem dostanete zo Sharm el Sheiku, avšak obvykle je toto miesto zaradené medzi trasy väčšiny plavebných a potápačských výletov po Červenom mori.

V severnej časti skaly, leží len v hĺbke 10 m parník Carina z 18. stor. Vzhľadom k silným prúdom sa sem potápači potápajú driftom. Ponor je však plytký a nepredstavuje žiadnu veľkú výzvu.

Vo východnej časti skaly leží vrak Kingston, niekedy označovaný ako vrak Sary H. Tento vrak chráni potápačov svojím umiestnením pre prúdmi. Osemdesiat metrový vrak, ktorý sa potopil v r. 1881 je stále v dobrom stave. Pokrývajú ho zaujímavé koraly a obýva rôznorodá fauna.


Dunraven

Vrak Dunraven patrí k najznámejším potápačským cieľom v Červenom mori. V hĺbke 20 m leží hore dnom anglický parník, ktorý kedysi prepravoval drevo, zlato a korenie z Indie. V roku 1876 narazil do útesu a potopil sa. Na miesto sa dostanete loďou zo Sharm el Sheiku a polohu vraku označuje statická bójka.

Ak chcete získať povolenie na ponor k Dunravenu, musíte byť skúsený potápač. Vlastný ponor však potom nie je oveľa zložitejší, ako prieskum jednoduchšej jaskyne. Vo vnútri sa potápači obyčajne stretnú s parmicami žltochvostými a murénami jávskymi, kým zvonku kostru lode pokrývajú pestré koraly.


Žraločí útes, útes Yolanda a Sasankové mesto

Potápanie v týchto lokalitách patrí medzi vzrušujúce ale nenáročné potápačské zážitky. Obvykle potápači po spustení z lode zamiera k úchvatnému Sasankovému mestu, ktoré ponúka pohľad na veľkému množstvu sasaniek a klaunov. Potom sa premiestnia ku Žraločiemu útesu a útesu Yolanda. V podstate sa jedná o dve skalné špice, vychádzajúce z jedného skalného útvaru, ktorý rastie takmer zvislo z hĺbky 800 m.

Druhá špica bola pomenovaná po cyperskej nákladnej lodi, ktorá do útesu narazila v roku 1980. Jej náklad dodnes leží na západnej strane útesu. Potápači sa zvyčajne potápajú driftom zo Žraločieho útesu k vraku Yolandy. Lokalita sa hemží rôznymi druhmi rýb, vrátane útesových a kladivohlavých žralokov, barakúd a ohromných tuniakov.


Cintorín lodí v Abu Nuhas

Cintroín v Abu Nuhas sa nachádza len hodinu plavby od El Gouny. Tento podmorský útes zapríčinil potopenie najmenej piatich lodí. Útes bol nazvaný Sha´ab Abu Nuhas, v preklade zhruba "najsmolnejší útes", pretože bol považovaný za nočnú moru námorníkov.

Potápači môžu preskúmať štyri z potopených lodí: Giannis D (grécka nákladná loď postavená v Japonsku, ktorá sa potopila v r. 1983), Carnatic (britská nákladná a poštová loď), Chrisoula K (grécka nákladná loď, potopená v r. 1981) a Kimon M (nemeská nákladná loď, potopená v r. 1978).

Najstaršia z nich, britská loď Carnatic, je zároveň jednou z najstarších lodí potopených v Červenom mori, ku ktorým je možné sa potápať.


Vrak Rosalie Moller

Jedným z najzaujímavejších lodných vrakov, ktoré môžete preskúmať v Červenom mori, je 108 m dlhá loď na uhlie Rosalie Moller. Klesla ku dnu, keď ju v roku 1941 pri preprave uhlia do Alexandrie zasiahla bomba nemeckého letectva. Vrak je prekvapivo zachovalý a niektoré miesta sú pokryté tvrdými a mäkkými koralmi. Leží v hĺbke 39 až 50 m ale sťažeň je viditeľný už pri ponore 17 m.

Tento ponor bude povolený len skúseným potápačom, viditeľnosť môže byť nízka a prúdy v tejto oblasti sú veľmi silné. K potopeniu je potrebné technické potápačské vybavenie. Na miesto sa môžete dostať člnom z prístavu v Hurghade, alebo výletom na obytnej lodi pre potápačov (liveboard).