Podmorské archeologické lokality

Ostrov Pharos

Dnes už len polostrov, leží vo východnej časti Alexandrijského prístavu, neďaleko citadely Qaitbay. V jeho bezprostrednej blízkosti nájdete potápačskú lokalitu s viac ako 5000 zaujímavými a pre archeológov veľmi cennými predmetmi. Na tomto mieste, pod morskou hladinou si plne uvedomíte, s akou silou sa kedysi Alexandriou prehnalo zničujúce zemetrasenie.

Sochy, stĺpy a sfingy tu ležia po veky, tiež tu nájdete časti hradieb, ktoré kedysi mesto obklopovali a ruiny známeho majáku v Alexandrií, ktorý bol považovaný za jeden zo siedmych divov sveta. V dobe, keď bol postavený, bol s výškou 117 m po Veľkej pyramíde zrejme najvyššou stavbou vtedajšieho sveta.

Jeden ponor sotva stačí na to, aby ste objavili aspoň polovicu z toho, čo sa v tomto krásnom podvodnom múzeu nachádza.


Ostrov milencov

Na mieste, kde sa potopil Kleopatrin palác a kde si údajne v roku 37 p.n.l Markus Antónius a Kleopatra vyznali lásku, je skutočne niečo podmanivé. Ak sa tu rozhodnete potápať, vedľa ruín starého paláca uvidíte tiež niektoré z Kleopatriných slnečných člnov, okolo ktorých sú rozosiate amfory rôznych tvarov a veľkostí. Kedysi sa v nich prevážalo víno a pšenica.


Potopené mesta v Abu-Qir

Severozápadne od Alexandrie, v meste Abu-Qir, skúmajú archeológovia dve potopené mestá Heracleion a Canopus. Mesto Heracleion, okrem toho, že bolo v 6. storočí prominentným náboženským miestom, bolo aj hlavným obchodným prístavom Stredomoria. Archeológovia tu objavili ruiny chrámu, gigantické sochy bohov a kráľov, keramiku, šperky a mnoho potopených drevených lodí.

Canopus bolo mesto, o ktorom sa verilo, že v ňom bohyňa Eset našla posledný kúsok Usíreho zavraždeného tela, ktoré jeho brat Sutech roztrúsil po celom Egypte.

Archeologiské ponory k potopenému mesto organizuje potápačské centrum Montazah, ktoré je zároveň jediným potápačským centrom s certifikáciou CDWS na severnom pobreží.


Montazah a Maamoura

Podmorské archeologické náleziská Montazah a Maamoura sa nachádzajú v malej zátoke vo východnej časti Alexandrie a svedčia o zjavnej dávnej námornej aktivite v tejto oblasti. Na východe je malý ostrov na ktorom kedysi pravdepodobne stál chrám Taposiris Parva, ktorý bol zrútený v 5 stor. n.l., keď sa kresťania rozhodli zničiť pohanské svätyne v Alexandrií. Tento chrám preslávila Hypatia, dcéra Theona Geometra, posledného riaditeľa Alexandrijskej knižnice a veľkého filozofa.

Hypatia bola významná historická osobnosť, nadaná matematička, geometrička astronómka a filozofka. Jej inteligencia a sloboda provokovala vtedajších kresťanov, ktorí ju nakoniec zbili, potom odvliekli do kostola, kde je úlomkami kameňov a mušlí zodreli kožu z tela.

V centre vodných športov Montazah si môžete objednať služby personálu, ktorý vám rád pomôže s prieskumom okolia.