Planina v Gíze

Traduje sa, že pyramídy v Gíze postavili faraóni Chufu, Chafre a Menkaure približne v období 2600-2475 p.n.l. a mali byť postavené v priebehu 20 rokov. Dnes však toto oficiálne stanovisko mnohí bádatelia od archeológov, po geológov spochybňujú. Hľadanie pravdy po pôvode a veku pyramíd ešte zrejme nejaký ten čas potrvá a vždy je lepšie "raz vidieť ako sto krát počuť" rôzne teórie.

Azda najväčšia záhada nie len v Egypte, sa nachádza priamo na okraji obrovskej Káhiry. Mnohí si myslia, že pyramídy a sfinga v Gíze sa nachádzajú kdesi hlboko v púšti, opak je však pravdou. Vlastne z plošiny v Gíze máte panoramatický výhľad na Káhirskú metropolu. Gíza je veľmi živá časť Káhiry, nájdete tu mnoho hotelov a hostelov, ktoré ponúkajú výhľad na pyramídový komplex.

Celkovo je na plošine 11 pyramíd: tri veľké a osem satelitných, Sfinga a niektoré chrámy. Celá plošina v Gíze má 250 000 m2. Veľká pyramída zaujíma osobitné miesto, pretože má zvláštny interiér aj exteriér, odlišný od ostatných pyramíd. Obsahuje niekoľko rôznych matematických a astronomických jednotiek, ktoré sú dôkazom múdrosti starovekej egyptskej civilizácie. Napríklad obvod základne v palcoch je rovný vzdialenosti vrcholkov troch pyramíd a zodpovedá nášmu slnečnému roku: 365,242 dňa. Súčet základných uhlopriečok základne, meraný v palcoch, sa rovná precesií zemskej osi v trvaní 25920 rokov, známej ako Veľký galaktický rok. Presná zemepisná šírka Veľkej pyramídy zobrazená v desiatkovej sústave je presné číslo určujúce rýchlosť svetla v m/s. Zemepisná šírka 29.9792458 severnej šírky sa rovná rýchlosti svetla 299792458 m/s. (Zdroj: kemet.sk)

Sfinga, alebo Abu Al-Hol, ako ju volajú Egypťania nie je v záhadách Gízy žiadna výnimka. Je vytesaná z jedného kameňa, dlhá 73,5 m a vysoká 20 m. Existujú domnienky, že ju dal vytesať faraón Chafre, žiaľ tieto teórie sú tiež stále spornejšie. Geologické výskumy na sfinge poukazujú na o mnoho staršie obdobie, v ktorom mala vzniknúť a zaujímavé je aj jej nasmerovanie na nebeské telesá. V Gíze vychádza slnko v dňoch rovnodennosti priamo pred sfingou. Telo levice leží paralelne s rovníkom na 30° severnej šírky a takmer presne na 30° východnej dĺžky. Už samotné čísla a na doslova chlp presné uloženie sfingy a kamenných blokov pyramíd vzbudzujú bázeň pred starovekou múdrosťou a otázky o pôvode týchto vedomostí.


V komplexe sa nachádza aj múzeum so slnečnou bárkou a neďaleko nájdete aj papyrusové múzeum.


V novembri 2021 Egypt napriek pandémií zorganizoval veľkolepú akciu, počas ktorej boli presťahované múmie najväčších faraónov starovekého Egypta, spolu so vzácnymi pamiatkami z pôvodného Egyptskému múzea v centre Káhiry do nového, moderne vybaveného Veľkého egyptského múzea, nachádzajúceho sa v Gíze. 

Pre návštevu Káhiry a Gízy je najideálnejšie letovisko Ain-Sukhna, ktorá je vzdialená len okolo hodiny cesty autom. Fakultatívne výlety ku pyramídovému komplexu však možno zakúpiť z ktoréhokoľvek prímorského letoviska a ideálne je ich skombinovať s výletmi do Sakkáry a Memfisu.

Ak ste sa rozhodli navštíviť Káhiru tak plošina v Gíze je od letiska vzdialená asi 45 min. cesty, v závislosti od dopravnej situácie v meste.