Otvorené múzeum v Memfise

Otvorené múzeum v Memfise, nachádzajúce sa pri dnešnej obci Mit Rahina je jednou z "must see" aktivít ak sa nachádzate v okolí Káhiry, prípadne ste sa rozhodli navštíviť pyramídy v Gíze. Nachádza sa len 20 km južne od Káhiry a tento výlet je ideálne absolvovať spolu s prehliadkou starobylej Sakkáry.

História mesta je naozaj dlhá a tiahne sa od mýtických časov, cez takmer všetky dynastie až po neskoré obdobia. Memfis je grécky prepis pôvodného Men-Nefer, či Mennofer. Bolo to prvé hlavné mesto zjednoteného Egypta, a vykopávky, rovnako ako aj mnoho textov a mien mesta naznačujú, že sa jednalo o skutočnú starovekú metropolu.

Mennofer bol zasvätený bohu Ptahovi, tvorcovi vesmíru a ochrancovi staviteľov. V okolí sa okrem paláca a šľachtických víl a domov obyvateľstva nachádzalo mnoho chrámov a pyramíd. Za všetky spomeňme napríklad Veľký chrám Ptaha, chrámy Ramesseho II. a jeho syna Merenpthaha, Hathorin chrám, chrám bohyne Sachmet, ktorá bola manželkou Ptaha a bohyňou lekárstva a vojny. Zo tých sa viac-menej zachovali ruiny, sochy, alabastrové sfingy, obrovská socha Ramesseho II. vytesanú do vápenca, ktorá meria 10 m aj napriek tomu, že nemá nohy.

V okolí sa nachádza už spomenutá Sakkára, kde bola postavená prvá stupňovitá pyramída, tak isto nálezisko v Dashure a mnoho iných pohrebísk, ktoré dokazujú obrovský význam tohto mesta v minulosti.

Orientačná cena vstupeniek je 21 L.E.