Nuweiba


Ohromujúci výhľad na hory Saudskej Arábie cez záliv Aqaba, inšpirujúci Sinaj, nekonečné pláže posiate bielym prachovým pieskom, osamelé zátoky s kryštálovo čistou vodou - skutočný pocit prírody ktorý by vám možno mohol chýbať v ostatných letoviskách ale určite nie v Nuweibe, najväčšej Sinajskej oáze. 

 Pozdĺž jemných pláží sú rozosiate turistické tábory beduínskeho štýlu a hoci sa zdá, že rezorty na prednej pláži pomaly vytláčajú pokludný hippie štýl izolovanej púštnej oázy, Nuweiba je stále destinácia, kde môžete relaxovať a oddýchnuť si od typického masového turizmu. Je to tiež ideálne miesto pre spoznávanie hlbín Sinajskej púšte, návštevu kláštora sv.Kataríny či okolitých letovísk ako sú Sharm el Sheikh, Dahab a Taba. 

Ak patríte skôr k tým uvoľnenejším cestovateľom, predstavte si popoludňajšie zdriemnutie pod palmami alebo v bambusovej chyži postavenej na pláži - sú veľmi obľúbené u backpackerov - večeru pri sviečkach či grilovanie čerstvých morských plodov pri pohľade na impozantné okolité pobrežie. 

 Nuweiba znamená v arabštine "bublajúce pramene". Mesto je rozdelené do troch častí. Na juhu sa nachádza prístav, za ním mesto a nakoniec Tarabin - plážový tábor beuínskeho charakteru ktorý vyhľadávajú hlavne backpackeri. Mestu chýba centrum ale nachádza sa tam malý úsek lacných reštaurácií, internetových kaviarní a obchodov so suvenírmi. Na severe, medzi Tarabínom a Tabou nájdete viac kempov. 

Ak predsa len máte radšej komfort a komplexné služby, v Nuweibe sa nachádzajú Hilton Nuweiba Coral Resort****, Helnan Nuweiba Bay Resort**** , alebo Ciao hotel***. 

Najideálnejšie spojenie je letecky do Taby, ktorá je vzdialená 70 km severne, a odtiaľ ísť taxíkom do Nuweiby. Prípadne ak si zarezervujete hotel sami dopredu, recepcia by Vám na požiadanie mohla zabezpečiť transfer. Ďalšia možnosť je zakúpiť si letenky do Sharm el Sheiku, ten sa ale nachádza až 180 km od Nuweiby. Sú cestovatelia, ktorí skombinujú destinácie a hoci trávia väčšinu času dovolenky v inom letovisku, navštívia na pár nocí aj Nuweibu. 


Nezmeškajte v Nuweibe

Ras Shaitan

Asi 30 minút severne od Nuweiby nájdete beduínsky kemp, z ktorého budete mať ľahký prístup ku potápaniu Ras Shaitan - alebo Čertovej hlavy. Nachádza sa tam labyrint podmorských hôr, kaňonov, jaskýň a náhorných plošín, ale taktiež neuveriteľne bohatý ekosystém tvrdých koralov, rýb, chobotníc a sasaniek všetkých farieb, najmä červené, fialové a zelené. Táto oblasť je však odporúčaná len skúseným potápačom.


Um um raicher

Len 5 km vzdialený útes Um um raicher je ako stvorený pre potápanie začiatočníkov alebo šnorchľovanie. Plytký útes má ľahký prístup z brehu. Nájdete tam dva útesy poznačené trhlinami a komín v ktorých nájdete zaujímavých obyvateľov, ako sú chobotnice, sépie a iné druhy útesovitých rýb. Niekedy je možné vzhliadnuť aj oceánske ryby barakudy, ako sa kŕmia popri stenách menšími druhmi rýb.


Pevnosť Zaman

Elegantne posadený na vrchole útesu púšti medzi mestami Taba a Nuweiba, hrad Zaman je jedinečnou atrakciou na pokojnom úseku Sinaja. V tomto novopostavenom hrade stredovekého štýlu budete mať možnosť zažiť luxusnú dovolenku, ktorá je aj šetrná ku životnému prostrediu. Nájdete tu vodné atrakcie, masáže, jógu a výborné reštaurácie.


Kláštor sv. Katríny

Kláštor svätej Kataríny sa nachádza na úpätí Mojžišovej hory, na počesť miesta, kde sa objavil horiaci ker. S nádherným prírodným pozadím ma kláštor veľkú kultúrnu a umeleckú hodnotu, nachádzajú sa tu diela ktoré obsahujú ikony, mozaiky, olejomaľby a jednu z najväčších zbierok iluminovaných rukopisov. Od Nuweiby je vzdialený asi 120 km.


Púštna safari expedícia

Nebol by to Egypt bez správneho safari. Celé pobrežie Sinaja je ako stvorené na expedície do hôr alebo púšte, či už na ťavách alebo štvorkolkách a Nuweiba nie je žiadna výnimka. Miestne hotely alebo cestovné agentúry vám pomôžu zorganizovať výlet, na aký len tak ľahko nezabudnete.