Národné parky

Egypt má jedinečnú zemepisnú polohu v severovýchode kontinentu, kde sa Afrika spája s Áziou. Zo severu ho obmýva Stredozemné more, z východu Červené more a zo západu a juhu je chránený prirodzenou púštnou hranicou. Predovšetkým Červené more oplýva bohatstvom podmorského sveta, no zároveň tu nájdeme aj chránené miesta na súši. V snahe o zachovanie biodiverzity, fauny a flóry boli niektoré miesta vyhlásené za chránené. V súčasnosti sa v Egypte nachádza 28 chránených oblastí, či už pobrežných, geologických alebo mokradí. 


Národný park Ras Mohammed 

Bol ako prvý vyhlásený za chránenú oblasť v roku 1983. Leží na najjužnejšom cípe Sinajského polostrova s panoramatickým výhľadom na Suezský a Akabský záliv. Rozmanitosť pobrežia, koralové útesy a podmorský ekosystém sú medzinárodne uznávané ako jedny z najlepších na svete a tvoria len malú časť tunajšej krásy. 

Nájdete tu aj hory, údolia, štrkové pláne, piesočné duny, mangrovníky, pozorovateľňu žralokov a výhľad na oba zálivy. Pod morom žije viac ako 1500 morských tvorov a koralových útesov, ku ktorým sa chodia potápať a šnorchlovať tisíce turistov z celého sveta. Ras Mohammed sa nachádza asi 20 km od Sharm el Sheiku a 446 km od Káhiry. V celom parku je len jedno miesto vhodné na kempovanie, no je potrebné povolenie od vedenia parku, ktoré sa nachádza pri hlavnom vchode. 


Zaranik 

Chránená oblasť Zaranik sa nachádza na východnom konci jazera Bardawil, na sinajskom pobreží Stredozemného mora a patrí medzi chránené oblasti od roku 1985. Východne od oblasti sa nachádza zlúčenina turistických rozvojových oblastí, kde sa dá nájsť aj komfortné ubytovanie. 

Zaranik sa vyznačuje úžasnou flórou a faunou, ktorá obsahuje až 270 vzácnych druhov vrátane sťahovaných vtákov, ktoré sem turisti chodia sledovať.  Zaranik sa nachádza asi 30 km východne od mesta El Arish a približne 300 km od Káhiry. Blízko sa nachádza niekoľko kempov, ďalekohľady a teleskopy sú k dispozícií na prenájom priamo na mieste. 

jazero Bardawil, západne od Zaraniku
jazero Bardawil, západne od Zaraniku

Al Ahrash 

Rezervácia Al Ahrash sa nachádza na severovýchode Egypta, v oblasti kde sa nachádzajú obrovské piesočné duny, ktoré dosahujú výšku až 60 m.n.m. Toto miesto je známe veľkým množstvom stromov, kríkov a akácií, ktoré poskytujú prirodzené a pokojné útočisko miestnym zvieratám.  Nachádza sa medzi mestami Al Arish a Rafah, na severnom Sinaji, po ceste medzi týmito mestami sa k rezervácií aj dostanete. 


El Omayed 

Táto pomerne malá oblasť na púštnom pobreží Stredozemného mora je zároveň jednou z najbohatších a najrozmanitejších flór v Egypte. Duny bieleho piesku pri mori pokračujú ďalej do vnútrozemia a vytvárajú vápencové hrebene, z ktorých niektoré obsahujú slaniská. Je to jediná chránená oblasť, ktorá má tento typ biotopu. Na jar a jeseň tade migruje mnoho druhov vtákov, čo poskytuje príležitosť pozorovať ich. El Omayed je ľahko dostupný z Alexandrie alebo Marsa Matrouh. 


Národný park Elba 

Elba je rozsiahla a zložitá oblasť, ktorú tvoria mangrovníkové háje, ostrovy, koralové útesy, pobrežné piesočné duny, slaniská, púštne planiny a zhluk pobrežných hôr - Gebel Elba, Gebel Ebruq a Al Daeeb.  Gebel 

Mangrovník v neďalekom NP Wadi el Gemal, medzi Elbou a Marsa Alam
Mangrovník v neďalekom NP Wadi el Gemal, medzi Elbou a Marsa Alam

Elba je vyvretá hora, ktorá stúpa do výšky 1437 m. Nazývajú ju "Oáza hmly", značná časť zrážok prispieva v podobe rosy a mračien k jedinečnému ekosystému, aký nenájdete nikde inde v krajine. 

 V rezervácií je známych až 458 druhov živočíchov, vrátane plazov, vtáctva, cicavcov či ohrozenej morskej kravy - dugonga. Nachádza sa v juhovýchodnej časti Východnej púšti, južne od letoviska Marsa Alam a približne 1 300 km od Káhiry. 


Salouga a Ghazal 

Dva chránené nílske ostrovy Salouga a Ghazal sa nachádzajú severne od vysokej priehrady. Taktiež môžete navštíviť ostrovy Asbournati a Amoun a plantážnu záhradu v Asuáne, ktoré sa nachádzajú severne od chránených ostrovov. Táto oblasť sa vyznačuje expandujúcim počtom rastlín a kríkov, ktoré vytvárajú prirodzené podmienky pre život mnohých živočíchov a sťahovavého vtáctva. Ostrovy ležia asi 3 km severne od Asuánskej priehrady. 


St. Catherine´s NP 

Národný park St. Catherine, alebo aj sv. Kataríny zaberá veľkú plochu centrálnej časti južného Sinaja, hornatej časti, ktorá zahŕňa najvyššie vrchy hory sv . Kataríny a zároveň obľúbené vrchy horolezcov - Mojžišovú horu, Serbal, Umm Shomer a Tarbush hory. V tejto oblasti sa nachádza asi 1 000 druhov rastlín, čo predstavuje takmer 40% z celkovej flóry Egypta. Polovica z 33 známych sinajských endemitov sa nachádza práve v tomto parku. Celá oblasť sa opiera o pobrežné rezervácie Ras Mohammed, Nabq a Ras Abu Gallum, ktoré ležia pozdĺž Akabského zálivu. Prímorské letoviská v týchto lokalitách ako Sharm el Sheikh, Nuweiba, Taba či Dahab patria k rýchlo sa rozvíjajúcim v rámci egyptskej ekonomiky. 


Jazero Qarun 

Jazero Qarun leží v provincií Fayoum, v oáze známej pre dôležité archeologické a paleontologické nálezy s jedinečnou zbierkou fosílií pravekých živočíchov a rastlín starých až 40 mil. rokov. Okolie jazera sa však vyznačuje aj veľkým množstvom súčasných živočíchov, predovšetkým vtáctva, ktoré sa tu rozmnožuje.  Chránená oblasť Wadi al Rayan sa nachádza vo Východnej púšti, asi 65 km juhozápadne od mesta Al Fayoum a 80 km západne od rieky Níl. Vegetácia sa obmedzuje na oblasti medzi dunami, okolo prameňov. Tieto miesta sú obzvlášť dôležité pre vzácne druhy gaziel, ktoré tu majú domov, rovnako ako pre púštne líšky a mnohé iné živočíchy. 

Západ slnka pri jazere Qarun
Západ slnka pri jazere Qarun

Wadi al Rayan 

Chránená oblasť Wadi al Rayan sa nachádza vo Východnej púšti, asi 65 km juhozápadne od mesta Al Fayoum a 80 km západne od rieky Níl. Vegetácia sa obmedzuje na oblasti medzi dunami, okolo prameňov. Tieto miesta sú obzvlášť dôležité pre vzácne druhy gaziel, ktoré tu majú domov, rovnako ako pre púštne líšky a mnohé iné živočíchy.


Wadi el Alaki 

Údolie vytvorené vyschnutím veľkej rieky, dlhej 275 km s priemernou šírkou 1 km. Je domovom pre viac ako 90 druhov jednoročných a viacročných rastlín a zahŕňa tiež 15 druhov cicavcov, 16 druhov vtákov, niekoľko jedovatých hadov a veľké množstvo bezstavovcov. Údolie je ľahko dostupné z Asuánu. 


Wadi el Assiuti 

Údolie Assiuti v podobe prítokov sa líši od ostatných egyptských protektorátov. Ide o jedinú stanicu, určenú pre chov voľne žijúcich živočíchov a rastlín, ktorým hrozí vyhynutie. Najdôležitejšie sú oblasti na juh od údolia Qena a na severe. 


El Hassana 

Geologická rezervácia sa nachádza v Abú Rawáš, na ceste medzi Káhirou a Alexandriou, asi 8 km od planiny v Gíze. Miestne geologické formácie a topografické prednosti odrážajú význačnú históriu tohto miesta. Najstaršie horniny majú vek až 60 miliónov rokov. 


Skamenelý les 

Približne 35 mil. rokov starý skamenelý les v Egypte je ohromujúci kus histórie našej Zeme. Šesť kilometrov miestnej rozlohy pokrývajú skameneliny stromov, ktoré sem dovalili praveké povodne z hôr pri Červenom mori. Obdobie, v ktorom premiestnenie starovekého lesa nastalo sa datuje do oligocénu, známeho veľkým ochladením. Údolie Sannur 

Jaskynná rezervácia Sannur sa nachádza 10 km juhovýchodne od mesta Beni-Suef. Bola nájdená pri vrtoch ťažby alabastru. Kvalita prírodných útvarov známych ako vzostupy a pády pomáha s porovnávacou štúdiou dávnych podmienok na Zemi. 


Nabq 

Najväčšia chránená pobrežná oblasť v Akabskom zálive má rozlohu viac ako 600 km2 a obsahuje rad ekosystémov. Prežíva tu 134 druhov rastlín, z ktorých 6 sa nachádza iba v tejto oblasti a tiež významné množstvo kríkov Arak. Gazely, núbijské kozorožce, damany a rozne druhy cicavcov obývajú okolité púšte. 

Volavky, morské orly a iné vtáctvo udržiava svoju populáciu okolo mangrovníkov. Nabq takmer susedí so strediskom Sharm el Sheikh, je to výborné miesto pre šnorchlovanie a potápanie. Nájdete tam krásne koraly, štruktúrou odlišné od útesov v NP Ras Mohammed. 


Abu Gallum 

Abu Gallum je jedným z najlepšie strážených tajomstiev južného Sinaja a zaraďuje sa medzi najmalebnejšie protektoráty Egypta. Veľkolepé žulové hory náhle končia úzkou pobrežnou pláňou a následne pokračujú pod morom ako fascinujúce koralové útesy, ktoré sa oplatí vidieť. V rezervácií sa dovedna nachádza 167 druhov rastlín, z ktorých 44 nenájdete nikde inde. Za približne hodinu sa sem môžete dostať pochodom z Blue hole kempu v Dahabe, prípadne si zajednať jazdu na ťavách. 


Jazero Burulls 

Druhé najväčšie prírodné jazero v Egypte zaberá viac ako 460 km2 a nachádza sa severovýchodne od Rosetty. Obklopujú ho piesočné pláne a vysoké duny, soľné močiare, mnoho druhov rastlín a veľké množstvo migrujúcich vtákov, ktoré je tu možno pozorovať. 


Biela púšť 

White desert je najznámejšou púštnou destináciou v Egypte a existuje pre to dobrý dôvod. Množstvom fantastických skalných útvarov, ktoré tu vytvoril vietor vo forme obrovských húb, či oblakov, túto púšť neprekoná žiadna iná na svete. Oficiálne je to časť Západnej púšte, ale svoje individuálne pomenovanie dostala vďaka bielej kriede, pozostatku pradávneho mora. Ku tejto 300 km veľkej rezervácií sa nachádza najbližšie oáza Farafra, kde síce nájdete najmenej hotelov zo všetkých oáz, ale je to najideálnejší východiskový bod. Ďalšia možnosť je oáza Bahariya, kde je možností ubytovania podstatne viac. Biela púšť sa stala chránenou oblasťou Egypta v roku 2002.