Marsa Matrouh


Mesto Marsa Matrouh je rozložené vo veľkej zátoke kruhovitého tvaru a chránené pred okolitým morom radou skál, ktoré tvoria prírodný vlnolam, no je na stredomorskom pobreží trochu v ústraní. Je hlavným mestom obvodu Matrouh, ktorý sa rozkladá od šesťdesiateho kilometru diaľnice Alexandria - Matrouh, až po Lýbijské hranice, tvorí 450 km pobrežia od východu na západ a 350 km od pobrežia hlboko do Západnej púšte. Patrí sem aj oáza Siwa.  

Pláž milencov
Pláž milencov
Ageeba pláž
Ageeba pláž

Mnohí veria, že v kľudných vodách Marsa Matrouh sa kúpala aj sama kráľovná Kleopatra. Aj ju zlákali dlhé biele piesočnaté pláže s krištáľovo čistou vodou. Nádherné pláže Ageeba a Gharam mnoho ľudí považuje za najkrajšie pobrežné miesta. 

Kleopatrina pláž, vyhlásené miesto, ktoré si určite nesmiete nechať újsť je prístupná stále. Pobrežné stredomorské počasie ale prináša tomuto miestu mierne letá a chladnejšie zimy, preto je najvhodnejšia návšteva mesta v období od mája do októbra. Farba vody kolísa od modrej po zelenú, v závislosti na hĺbke vody na rôznych miestach zátoky Matrouh. Nepravideľné morské dno vytvára úžasný podmorský svet hôr a údolí, v ktorých sa mihajú farebné ryby. 

Samotné mesto sa nachádza 240 km západne od Alexandrie a bolo známe už v časoch Ramesseho II., Alexandra Veľkého, Ptolemajovcov,a počas Byzanstskej a Rímskej okupácie. V súčasnosti je to moderné mesto, ktoré disponuje letiskom a slúži ako hlavná brána pre spoznávanie Západnej púšte a oáz Egypta. Pri jeho návšteve nevynechajte ani lýbijský bazár, kde sa obchoduje so všetkým, od vlny, olív a ovocia, až po fantastické čerstvé ďatle z oázy Siwa. 

V súčasnosti je možné docestovať do Marsa Matrouh už aj cez naše cestovné kancelárie. Ubytovanie je o niečo drahšie oproti tradičným Červeno-morským destináciám, ale nepresýtenosť miestneho turizmu určite stojí za to. 

Alexandria
Alexandria

Nezmeškajte v Marsa Matrouh


Rommelovo múzeum

Marsa Matrouh leží v severozápadnom cípe Egypta, Erwin Rommel prezývaný "Púštna líška" si tu zvolil jednu z jaskýň na pobreží za veliteľské stanovisko, z ktorého riadil bitku o El Alamein. Rommelova jaskyňa stále existuje a bola premenená na múzeum, ktoré môžete navštíviť.


Kleopatrina pláž

Kleopatrina pláž je krásna lagúna v najväčšej zátoke Marsa Matrouh. Priezračná voda obklopená skalami vyvoláva dojem, že ste na kraji prírodného štvorcového bazéna. Povráva sa, že sa tu Kleopatra kúpala so svojim milencom Markom Antóniom. Na úbočí kopca, oproti zátoke boli objavené ruiny jedného z Kleopatriných palácov a zdá sa, že na pláž viedla podzemná chodba. Plávanie medzi útesmi so silnejšími morskými prúdmi sú vhodné pre zdatnejších plavcov.Chrám Ramesseho II.

Asi 20 km západne od mesta môžete preskúmať ruiny chrámu Ramesseho II., ktorý bol postavený za vlády 26. dynastie (asi 1200 p.n.l.). Táto lokalita sa nazýva Umm Al-Rakhm. Nálezisko ukrývalo pozoruhodné hieroglyfické nápisy, ktoré opisujú staroegyptských faraónov. Neďaleko tiež nájdete zvyšky faraónovej pevnosti, predovšetkým tehlovej steny, ktorá mala chrániť krajinu pred lýbijskými nájazdníkmi.Oáza Siwa

Marsa Matrouh je najvhodnejšia prímorská destinácia v Egypte na návštevu oázy Siwa. Dobrodružná expedícia cez púšť sa vám odvďačí minerálnymi prameňmi, slanými jazerami, olivovými a palmovými hájmi, ďatľami vyhlásenými v celom Egypte ale napríklad aj zbytkami pevnosti Shali.

Viac o oáze Siwa píšeme aj v tomto článku.


Návšteva Alexandrie

"Perla Stredomoria" vás uchváti svojou históriou i modernosťou. Pobrežie Alexandrie sa tiahne na viac ako 70 km od severozápadnej delty na východe, až po západné jazero Mariout a tvoria ho zátoky a prístavy. Za pozornosť stojí alexandrijský prístav v tvare polmesiaca, na ktorý vzhliada majestátna pevnosť Kayetbai. Nezmeškajte ani archeologické nálezisko Abú Mena, promenádu medzi palácmi Ras el-Tin a Montazah, či alexandríjsku knižnicu, ktorá je nemenej slávna od svojej starovekej predchodkyne.