Marsa Alam

Mestečko situované v juho-východnom Egypte na pobreží Červeného mora je ideálne na pokojnú dovolenku. Jeho popularita vzrástla po otvorení medzinárodného letiska Marsa Alam v roku 2001. Nachádza sa 274 km južne od Hurghady a príjemná klíma môže ešte aj v zime dosiahnuť 31°C. 

Usadené medzi morom a púšťou toto miesto ponúka celú škálu ubytovaní, od komfortných západných rezidencií, cez orientálne a núbijské luxusné rezorty, až po beduínske eko-chatky.

Pre mnohých prívržencov potápania je to jedno z najkrajších miest v Egypte (spolu so Sharm el Sheikom). Nájdete tu zdravé koralové útesy, mnoho podmorských živočíchov ako korytnačky, delfíny, dugongy morské, obrovské množstvo farebných rybiek, charakteristických pre pobrežie Červeného mora. Príroda Marsa Alam ešte stále nie je tak poznačená turizmom, ako v iných letoviskách.


Novopostavený Port Ghalib Marina v Marsa Alam ponúka jednu z najlepších relaxačných i zábavných možností, nachádza sa tu mnoho exkluzívnych hotelov, gurmánskych reštaurácií, zábavných atrakcií na vlnách Červeného mora a v neposlednom rade SPA kúpeľov. 

Marsa Alam je tiež známe ako kitesurfingová destinácia a je ideálnym východiskovým bodom pre safari a prieskum divočiny. V dávnych dobách boli okolité hory využívané na ťažbu zlata a smaragdov a ešte aj dnes môžete navštíviť pozostatky z niektorých starovekých baní.  


Medzi najznámejšie pláže v Marsa Alam partí pláž Abu Dabbab, kde je takmer zaručené, že uvidíte aspoň jednu korytnačku pri potápaní. Tiež môžete vzhliadnuť morské hady, chobotnice a tzv. crocodilefish. Taktiež si môžete vychutnať niekoľko vnútrozemských turistických atrakcií ako smaragdové bane, alebo chrám Setiho I. v Khanais. Poďme sa niektoré miesta pozrieť bližšie.


Nezmeškajte v Marsa Alam

Sataya (Dolphin house)

Marsa Alam je jedným z najdôležitejších stanovíšť delfínov v Červenom mori. Útes Samadai známy tiež ako Dolphin house je domovom skupiny asi 60 delfínov. Ak by sa vám to zdalo málo, túto lokalitu navštevujú aj stovky iných delfínov, ktorí brázdia Červené more a to viaceré druhy. Toto výnimočné miesto sa nachádza asi 11 km východne od Marsa Alam a je najvyhľadávanejšou atrakciou v oblasti. 


Lagúna Wadi Lahami

Najideálnejšie miesto na učenie kitesurfingu nájdete 140 km južne od Marsa Alam. Legendárna lagúna s maximálnou hĺbkou 70 cm na to poskytuje ideálne podmienky. Vonkajší koralový útes oddeľuje lagúnu od otvoreného mora a silné teplé vetry vám umožnia vychutnať si vzrušujúci zážitok z kitesurfingu.


Abu Dabbab

Počas dovolenky v Marsa Alam určite nevynechajte výlet loďou na plytký a piesčitý útes Marsa Abu Dabbab ktorý je vhodný aj pre začiatočníkov. Táto lokalita je často využívaná na nočné zastávky potápačov, ale vám sa tu určite bude páčiť aj cez deň, kedy môžete pozorovať delfíny, korytnačky a preslávené "morské kravy" - dugongy.


St. John´s reef (útes sv. Jána)

Ide doslova o potápačské safari. St. John je zhluk malých útesov z ktorých každý je iný. Habili Ali útes ponúka pohľad na obrie vejárovníky a čierne koraly. Grey reef je domovom žralokov sivých a na západe nájdete aj kladivohlavých. Na severnej strane nájdete jaskyne tvorené plytkými trhlinami.


Hieroglyfy vo Wadi Hammamat

Wadi Hmmamat je dnes moderná cesta spájajúca pobrežie Červeného mora s Nílom, v minulosti to bolo len vyschnuté koryto rieky, ktoré slúžilo ako staroveká obchodná cesta používaná už v období Starej ríše, až do Rímskej doby. Na južnej strane cesty, presne v Bir Umm Fawakhir možno nájsť stovky hieroglyfov, potvrdzujúcich mnohé ťažobné expedície faraónov. Na severnej strane cesty sú ešte pozostatky 35 antických robotníckych chatrčí. Výlety sem organizuje mnoho agentúr z okolitých letovísk.


Fakultatívne výlety do Luxoru či Abu Simbel nájdete tu: Cestovanie v Egypte - Údolie Nílu. Hoci je Marsa Alam i El Quseir sú stále na začiatku svojho rozvoja, už teraz majú turistom celého sveta čo ponúknuť a mnohí pokoj týchto lokalít a neporušenú prírodu považujú za hlavnú výhodu.