Luxor, Karnak a okolie

Bývalé hlavné mesto Horného Egypta a jedno z najvýznamnejších náboženských centier starovekého sveta, je v dnešných časoch bez akejkoľvek nadsázky najkrajšie múzeum pod holým nebom. Krásne zdobené hrobky v údolí kráľov, výhľad na chrámové komplexy Karnaku a Luxoru pri západe slnka a plavby po Níle činia z Luxoru dokonalé miesto pre kultúrne vyžitie a spoznávanie okolia.

Luxor je Nílom predelený na dve časti, Východný breh a Západný breh, ktoré v minulosti symbolizovali život a smrť. Východný breh sa postupne rozrástol na moderné mesto, ktoré si zachovalo bujnú zeleň, tradičný bazár a fantastický výhľad na Níl a okolie Západného brehu. 

V minulosti sa mesto nazývalo Weset a prekvitať začalo najmä po oslobodení krajiny spod hyksóskej nadvlády. Zaslúžil sa o to faraón Ahmose I, ktorý pokračoval v dlhom a krvavom oslobodzovaní Egypta po svojich predkoch. Tiež znovu vystaval chrámy, zlikvidoval 200 ročnú anarchiu v krajine a opäť nastolil vládu podľa domácich tradícií. Bol zakladateľom Novej ríše a svoje rodisko pretvoril na hlavné mesto a náboženskú metropolu.

Nájdete tu hotely od jednoduchých a doslova "za babku" až po luxusné hotely s bohatou históriou. Na západnom brehu sa okrem iného nachádzajú zádušné chrámy, Údolie kráľov a Údolie kráľovien. 


Chrám v Luxore

Tento chrám vypovedá o dlhej etape výstavby a histórie Egypta od 18. stor. p.n.l. až do 14. stor. n.l. kedy na chrámovom komplexe bola postavená mešita Abú el-Haggag, na počesť irackého svätca, ktorý priniesol Luxoru islam. Behom storočí sa do stavby tohto chrámu zapojilo mnoho faraónov vrátane Tutanchamona, Hatšepsut, Ramesseho II. a Amenhotepa III., Keď sa budete prechádzať chrámom často narazíte na ich sochy a reliéfy.


Karnak

V chrámovom komplexe v Karnaku sa nachádzajú tri hlavné chrámy, niekoľko menších vnútorných chrámov, a rada vonkajších chrámov. Vo všetkých sa snúbi umenie mnohých generácií staviteľov a to v období viac, než 1500 rokov. Na budovaní tejto lokality sa podieľalo asi 30 faraónov, vďaka čomu dosiahla veľkosti, pestrosť a celistvosť akú neuvidíte nikde inde. Koniec koncov, bavíme sa o najposvätnejšom mieste Novej ríše.


Chrám kráľovnej Hatšepsut

Blízko Západného brehu, za zrázom stojí zádušný chrám výnimočnej kráľovnej Hatšepsut, známy tiež ako Dér el-Bahrí. Je zasvätený bohu Amon-Re a postavil ho architekt a poradca kráľovnej Senemut, o ktorom sa vraví, že bol kráľovnej-faraónovi viac než blízky. Chrám je postavený v duchu klasickej architektúry, celý pôsobí veľmi elegantne. Reliéfy vykresľujú božské narodenie Hatšepsut a jej výpravu do legendárnej zeme Punt.


Chrám Setiho I.

Seti I. bol jedným z najvýznamnejších faraónov a budovateľov Egyptskej ríše. Nechal vystavať jeden z najpozoruhodnejších chrámov v Abydose a Veľkú stĺpovú sieň v Karnaku. Umelecké diela a architektúra z obdobia vlády Setiho I. sú bohato zdobené a je zjavné, že sa na ňom nijako nešetrilo. Žiaľ Seti zomrel pred dokončením chrámu, o ktoré sa postaral jeho syn Ramesse II. Súčasťou chrámu je aj kráľovský palác a kaplnka Ramesseho I.


Ramesseum

Stavba zádušného chrámu Ramesseho II. trvala približne 20 rokov a je súčasťou komplexu pohrebísk tohto panovníka. Tento nádherný chrám leží na Západnom brehu a vo svojej dobe bol rovnako impozantný ako Chrám v Abú Simbel. Nílske záplavy žiaľ chrám postupne zničili, stále si v ňom však môžete pozrieť známe fresky faraóna strieľajúceho z luku v bitke pri Kadéši.


Memnonove kolosy

Keď sa vydáte na prieskum Západného brehu, pôjdete okolo dvoch obrovských sôch, ktoré boli súčasťou chrámu Amenhotepa III. Chrám bol z neznámych dôvodov zrúcaný. Oba kolosy sú vysoké približne 21 m a znázorňujú kráľa na tróne. Jedna legenda vraví, že od poškodenia zemetrasením v roku 27 pred Kristom, jedna zo sôch vydávala vždy za rozbresku zvláštne zvuky. Po oprave sochy v roku 193-211 však už zvuky nikto nepočul.


Údolie kráľov

Staroveké pohrebisko s hrobkami mnohých kráľov sa nachádza v údolí na západnom brehu. Nájdete tu aj takmer neporušenú hrobku kráľa Tutanchamona, hoci jeho poklad a pohrebné relikvie si môžete pozrieť len v národnom múzeu v Káhire. Za cenu vstupenky (80 EGP) môžete navštíviť tri hrobky a za vstup do Tutanchamonovej hrobky sa platí zvlášť (100 EGP)


Údolie kráľovien

Nachádza sa blízko Údolia kráľov a nájdete tu hrobky kráľovien, princov, princezien a mnohých šľachticov či významných osobností Novej ríše. Azda najkrajšia hrobka tejto epochy patrí kráľovnej Nefertari, milovanej manželke Ramesseho II., ktorá je bohato zdobená a fresky sú dobre zachované. Neďaleko leží aj Dér el-Medína s hrobkami kráľovských robotníkov. Ich hrobky sú tiež umelecké diela hodné návštevy.


Medinet Habu

V zádušnom chráme Ramesseho III. sa dobre zachovali všetky umelecké diela vrátane samotnej stavby. V zadnej časti lokality si môžete pozrieť zbytky robotníckych domov postavených z nepálených tehiel a odtiaľ prejsť do pozoruhodných chrámov. Hatšepsut a Tutmose III. vzhliadajú na budovu pôvodného chrámu Amona, ktorá bola neskôr Ramessem III. začlenená do celého komplexu. K chrámom sa vchádza Sýrskou bránou - typickou pre Medinet Habu, zdobenou obrovskými vytesanými obrazmi Ramesseho III. víťaziaceho nad Lýbijcami.


Toto sú len najdôležitejšie pamiatky, ktoré by ste rozhodne nemali zmeškať pri návšteve Luxoru. Ak sa rozhodnete túto perlu Nílu navštíviť individuálne a budete mať dostatok času, pozrite si aj Červenú kaplnku kráľovnej Hatšepsut v ktorej jej nevlastný syn zničil všetky jej podobizne a kartuše s menami. Nevynechajte plavbu po Níle, či už luxusnou loďou ktorá vás vezme aj do okolitých chrámov napr. v Dendere, alebo romantickú plavbu na tradičnej feluke pri západe slnka. Luxor ponúka aj let balónom nad chrámami a nekropolami, ktorý môže byť jedným z najkrajších zážitkov.

Po večeroch si môžete pozrieť Light & Sound show v chrámoch, nezabudnite na múzeum mumifikácie, kde nájdete nástroje aj múmie. Oddýchnuť si môžete vo wellnese hotela Sofitel Karnak, ktorý nie je priamo v rušnom centre ale nachádza sa na brehoch Nílu v pokojnom okolí Luxoru. Disponuje vyhrievaným bazénom v krásnej exotickej záhrade s výhľadom na Níl, poskytuje rôzne wellness služby a cena vás tiež určite milo prekvapí.