
Kharga

Khargu môžeme kľudne zaradiť medzi najkrajšie miesta sveta. Či už pozorujete hviezdy alebo len relaxujete pod palmami, budete sa cítiť v spojení s okolitou prírodou.

Kharga sa stala útočiskom aj pre koptských kresťanov, ktorí boli prenasledovaní Rímskou ríšou pre ich vierovyznanie. Hneď za chrámom v Hibis sa nachádza starý kresťanský cintorín, ktorého hroby boli postavené s kupolami Qubwat, z čoho vznikol názov Cintorín Bagawat.

Kharga oáza je najväčšia a najľudnatejšia oáza v Západnej púšti. Zároveň ju, aj vďaka snahe vlády o rozvoj západných oáz, môžeme považovať za modernú a najrozvinutejšiu z týchto oáz. Je to ideálna základňa pre spoznávanie okolitej Západnej púšte.

Oáza, ktorá sa tiahne až 220 km od severu po juh, bola dôležitou zastávkou púštnych karaván už v staroveku. Vždy bola považovaná za juhozápadnú vstupnú bránu do Egypta. Oáza ako provincia prekvitala už počas 13. dynastie faraónskeho Egypta, čo dokazujú aj početné archeologické náleziská, na ktorých boli nájdené ruiny veľkých budov, chodieb, bola objavená napr. aj veľká pekáreň.
Chrám Hibis spolu s chrámom Ghweita sú jediné chrámy postavené v Egypte postavené počas perzkej a hyksóskej okupácie. Zhruba 5 km od chrámu Ghweita sa nachádzajú aj zrúcaniny Ptolemajovského chrámu Kasr al Rayan.

V súčasnosti je Kharga známa množstvom paliem, holubími domami, farmami s rozsiahlymi poliami, pamiatkami, studňami, či remeselníkmi. Ľudia žijúci v oáze nezarábajú na turizme ale majú bežné povolania, ako v ostatných mestách. Vraví sa o nich, že sú láskaví a dávajú vám pocítiť, že ste vítaní. Ubytovanie býva jednoduché ale príjemné. V oáze nájdete mnoho čistých prameňov bez chemikálií.
Kharga je prepojená s údolím Nílu niekoľkými cestami. Asi najpoužívanejšia je cesta z Asyútu. Z Káhiry sem lietajú pravidelné linka na letisko Wadi al Gadeed. Ubytovanie je možné v staršom hoteli Sol y Mar.