Cestovanie v Egypte

Kedy, s kým a kde?

Kedy ísť do Egypta?

Kedykoľvek. Egypt má vždy príjemnú klímu, hoci ľuďom, ktorí znášajú zle horúčavy odporúčame cestovať mimo letných prázdnin. Najideálnejšie obdobie je počas jesene, čo sa počasia týka. More je prakticky teplé stále, nakoľko koraly prežijú len za určitej teploty. V zime sú chladnejšie noci. Na jar nie sú preplnené hotely, čo mnohí vnímajú ako výhodu. Tiež záleží na Vás, čo chcete vidieť, ak sú vaším cieľom pamiatky, určite stojí za to navštíviť Abú Simbel počas jarnej a jesennej rovnodennosti kedy lúče vychádzajúceho slnka osvetľujú zadnú svätyňu Veľkého chrámu Ramesseho II. Vo vnútornom Egypte a púštnych oblastiach panujú v lete vysoké horúčavy, preto je ich spoznávanie vhodnejšie v chladnejších mesiacoch. K červenému moru môžete ísť prakticky kedykoľvek, hoci najchladnejšie mesiace sú Január-Február.

Cestovať individuálne, či s cestovkou?

To záleží tiež len na vašich preferenciách. Väčšina Slovákov vo všeobecnosti cestuje s cestovnými kanceláriami, ktoré zabezpečia všetko, ľudia sa spoliehajú najmä na delegáta. Na druhej strane sú tu tí, ktorí radi plánujú, skúmajú a prežívajú iba pomocou vlastného úsilia. Tak či onak, Egypťania sú pohostinní a personál v hoteloch býva profesionálny, takže sa v Egypte určite dá cestovať aj po svojom. V letoviskách sa dohovoríte anglicky, my osobne sme streli aj Egypťanov, ktorí vedeli rusky, taliansky... podľa toho do akej hotelovej siete patrí. Z/na letisko sa dostanete pohodlne všade prítomnými taxíkmi a cenu viete zjednať, len sa na nej vždy dohodnite dopredu. Ak sa chystáte do Egypta cestovať sami bez CK/CA, určite odporúčame uzavrieť aspoň cestovné poistenie.

Kam do Egypta?

Hoci celé egyptské pobrežie červeného mora sa považuje za prekrásne, pre potápačov a milovníkov podmorského sveta bude asi najpríťažlivejší Sharm el Sheikh, ktorý sa nachádza v tesnej blízkosti národného parku Ras Mohammed, alebo Dahab, v ktorého blízkosti sa nachádza Modrá diera. Samozrejme krásne koralové útesy sa nachádzajú aj v ostatných letoviskách, predsa však, Sinajské pobrežie je najvychýrenejšie. Hurghada je vhodnejšia pre malé deti, vďaka upraveným piesočnatým plážam a Marsa Alam je rozrastajúce sa letovisko, kde je ešte pomerne kľud a možno si užiť krásne more , obrovské korytnačky, dugongy a relax. U nás menej známy ale krásny je Marsa Matrouh na pobreží Stredozemného mora, kam sa dalo  donedávna dostať len svojpomocne, no naše CK už objavili jeho potenciál. Je vhodnou voľbou aj ak chcete spoznávať oázy Saharskej púšte či navštíviť Alexandriu. Ak zvolíte poznávacie zájazdy, naše CK väčšinou ponúkajú kombinované poznávačky, čo znamená, že strávite zopár dní pri mori, a uvidíte tie najdôležitejšie pamiatky. Ak ste dobrodruh, tak z Káhiry sa za dobré ceny letecky dopravíte do všetkých letovísk, a dôležitých miest, ako sú Luxor či Asuán. V Luxore sa nachádzajú kvalitné hotely za veľmi prijateľné ceny, preto sa oplatí stráviť tam niekoľko dní a navštíviť aj ostatné pamiatky, ktoré nie sú až tak vzdialené ako napr. Dendera, Edfu, či Philae.