Hurghada

Nachádza sa 395 km južne od Suezu a je známa pre svoju príjemnú klímu počas leta i zimy. Jasnosť morskej vody z nej robí centrum turistických atrakcií, hlavne pre obdivovateľov podmorského sveta a milovníkov vodných športov. Koralové útesy sú známe svojou krásou tak, ako na väčšine Egyptského pobrežia v Červenom mori. Zároveň si môžete užívať piesočnaté pláže vhodné aj pre rodiny s deťmi.

Hurghada bola založená na začiatku 20. storočia a ešte pred nedávnom to bola malá rybárska dedina. Dnes to však už neplatí a je z nej moderné letovisko so všetkým všade, pripravené baviť a pútať svojich návštevníkov tak, ako sa na Egypt patrí. Stala sa významným turistickým letoviskom a centrom pre vodné športy. Teplé more je ideálne pre mnoho druhov rýb a morských živočíchov, koralové útesy, ktoré môžete objavovať či už na lodiach s preskleným dnom alebo priamo šnorchlovaním a potápaním.

Hurghada ponúka mnoho kvalitných hotelov. Je roztiahnutá zhruba 40 km pozdĺž pobrežia a nezasahuje príliš do vnútra obklopujúcej púšte. Pozostáva z troch hlavných častí:

Sakkala

Časť Hurghady, ktorú tvoria hlavne hotely strednej kategórie a veľa reštaurácií. Južnejšie nájdete luxusné hotelové rezorty.

El-Dahar

Najstaršia časť Hurghady, kde sa nachádza napríklad niekoľko mešít, koptský kostol, najväčší mestský bazár, pošta, vnútromestské autobusové stanice atď.

El Memsha

Je moderná časť Hurghady známa aj pre svoju promenádu.


Soma Bay, Makadi Bay, Sahl el Hasheesh

U nás už pomerne známe letoviská situované len niekoľko km od Hurghady. Obľúbené sú pre svoje pieskové pláže, rozmanité vodné športy a širokú ponuku relaxačných aktivít. Vhodné sú tiež pre rodinné dovolenky, spoznávanie podmorského sveta či pamiatok Egypta.

Hurghada je vzdialená od Káhiry cca 550 km, od starovekého Luxoru cca 290 km, tiež je prepojená trajektami so Sharm el Sheikom. Je to ideálne miesto pre aktívnu dovolenku i relax a spoznávanie starovekých pamiatok.

Hurghada toho ponúka ešte oveľa viac, dôležité sú fakultatívne výlety za starovekými pamiatkami Egypta, ako je Káhira, Luxor, Asuán, a mnoho iných.

Do týchto destinácií ponúkajú výlety všetky letoviská, aj tie vzdialenejšie zo Sinaja, preto sa im venujeme jednotlivo pod záložkou Cestovanie v Egypte - Údolie Nílu.


Nezmeškajte v Hurghade


Kláštory sv. Anthonyho a sv. Pavla

Oba sú najstaršími kresťanskými kláštormi, pochádzajú z obdobia 4. st. n. l. a sú jednými z najdôležitejších koptských pamiatok. Nachádzajú sa približne 45 km od Hurghady a ak aj nie ste nábožensky založení, určite sa toto miesto oplatí navštíviť.


Hurghada - Sharm el Sheikh fast ferry

Radi by ste si zašli na výlet na Sinaj? Nie je problém. Servis rýchlolodí operuje medzi dvoma najvýznamnejšími letoviskami červeného mora v Egypte. Lode premávajú 4 dni v týždni, cesta trvá približne 90 minút. Odchádza sa skoro ráno, s rezerváciou Vám pomôžu na recepcií hotela, prípadne miestne cestovné agentúry. Cena sa pohybuje okolo 40 $ jednosmerne.


Hieroglyfy vo Wadi Hammamat

Wadi Hmmamat je dnes moderná cesta spájajúca pobrežie Červeného mora s Nílom, v minulosti to bolo len vyschnuté koryto rieky, ktoré slúžilo ako staroveká obchodná cesta používaná už v období Starej ríše, až do Rímskej doby. Na južnej strane cesty, presne v Bir Umm Fawakhir možno nájsť stovky hieroglyfov, potvrdzujúcich mnohé ťažobné expedície faraónov. Na severnej strane cesty sú ešte pozostatky 35 antických robotníckych chatrčí. Výlety sem organizuje mnoho agentúr z okolitých letovísk.Potápanie pri vrakoch - Birchwood 11

V Hurghade budete mať veľa možností vidieť krásne koraly a ryby, ale oplatí sa vyskúšať aj potápanie pri vrakoch lodí. V Červenom mori je ich dostatok a Birchwood 11 je len jeden z nich. Nachádza sa severne od prístavu Hurghady vo veľkej zátoke , kde sú dokopy 4 vraky. Birchwood je pomerne malá nákladná loď, leží na pravoboku tak ako stroskotala. Nachádza sa v 12 m hĺbke, viditeľnosť je z 25 m.

Viac o potápaní v Egypte píšeme v tomto článku.Alf Leila wa Leila, Beduíni, Safari...

Aj Hurghada má svoju show Tisíc a jednej noci, ktorá ponúka Light & sound vystúpenia, tradičnú Núbijskú hudbu na bubnoch, brušné tanečnice či jazdu na koni.


V hoteloch a cestovkách si tiež môžte zajednať safari výlety či už pri východe alebo západe slnka, jazdu na štvorkolkách a návštevu beduínov. 


Ostrov Giftun

Giftun je už veľmi populárny aj medzi našimi turistami. Priezračné more a žiarivé pláže vám zaručia dokonalý celodenný výlet. Nezabudnite si šnorchel a potápačské okuliare.