Farafra

Farafra bola obývaná už v prehistorických časoch, kedy v Západnej púšti prevládali mohutné dažde. Tak ako ostatné oázy si po celý čas zachovala status dôležitej zastávky karaván a hoci je menšia, bola známa a viac krát spomínaná aj v starovekých spisoch. Traduje sa, že aj faraón Ramesse II. v jej okolí ťažil kameň potrebný na stavbu chrámov, hoci žiaden lom zatiaľ nebol nájdený.

Vďaka svojej geografickej polohe a geologickým formáciám sa v oáze nachádza mnoho prameňov. Väčšina z nich je využívaná na zavlažovanie v poľnohospodárstve, no niektoré z nich sú vyhľadávané turistami. Nachádza su tu tiež veľké jazero Abu Nus.

Neďaleko sa tiež ako náprotivok ku Bielej púšti nachádza aj Čierna púšť, ktorá je tvorená z čiernych vulkanických skál a kameňov.

Vo Farafre sa nachádza veľmi príjemný hotel, ktorý hosťom ponúka aj exkurzie do okolitých oáz a púští. Badawiya hotel môžete kontaktovať TU.

Malá oáza, ktorá sa nachádza v Západnej púšti je najizolovanejšou spomedzi všetkých Egyptských púští a zrejme aj to je dôvodom, prečo sú jej obyvatelia tak verní svojím tradíciám a zvyklostiam.

Posledné roky Farafra upútava pozornosť turistov predovšetkým vďaka svojej lokalite, je najvhodnejšou voľbou pre spoznávanie okolitých púští a prírodných krás. Je vzdialená asi 170 km od oázy Baharíya a približne 627 km od Káhiry.

Keď sa do Egypta dostali Arabi, medzi Farafrou a údolím Nílu prekvital obchod. Z oázy boli ťavími karavánami do údolia dovážané ďatle a olivy a naspäť sa vracali s látkami a čajom z údolia.

Farafru v súčasnosti obývia viac ako 20 000 ľudí a väčšina z nich pochádza z údolia Nílu. Prišli si sem založiť farmy a podieľajú sa na dôležitom agrikultúrnom projekte Farafry.

Napriek svojej vzdialenosti je Farafra dobre prepojená cestami s ostatnými oázami, aj s údolím Nílu. Hlavné mesto je Qaser Farafra.

Veľmi blízko Farafry sa nachádza chránená Biela púšť, ktorá je jedným z hlavných turistických cieľov západných púští. Fascinuje geológov, fotografov a nadšencov prírody z celého sveta. Krieda, ktorá vyformovala túto púšť pochádza z pravekého mora, ktoré tu kedysi existovalo. V okolí nájdete aj mnoho mušlí.

Tí, ktorí navštívia tieto lokality často krát neobídu ani také čarovné miesto, ako je Crystal Mountain. Skaly v tejto lokalite nie sú z krištáľu, hoci ich názov to naznačuje. Ide o baryt, ktorý je mäkší ako krištáľ.