Esna

Esna vzdialená 776 km od Káhiry leží na brehu Nílu, južne od Luxoru a je to častá zastávka výletných lodí. Esna bola starobylé mesto nazývané Senat "mesto rýb" v ktorom bol uctievaný Ostriež nílsky. Chrám, ktorý bol dlho pochovaný pod vlastnými troskami sa nachádza v centre mesta neďaleko brehov Nílu a je zasvätený Chnumovi, bohu stvorenia.

Základy chrámu položil Tutmose III. počas 18. dynastie a dokončený bol až Ptolemajovcami a rímskymi cisármi, ktorých mená sú zaznamenané na stenách chrámu.

Pozostatky chrámu obsahujú sálu s 24 krásne zdobenými stĺpmi. Steny sú pokrytá 4 radami reliéfov znázorňujúcich Ptolemajovcov a rímskych cisárov v tradičnom faraónskom odeve, ako obetujú bohu.

Najzaujímavejšie scény v tomto chráme nájdete na strope zdobenom astronomickými úkazmi. Na ľavej strane chrámovej brány môžete vidieť telo nebeskej bohyne Nut, Sopdet psiu hviezdu nachádzajúcu sa v Orionovom páse a hviezdu Alpha Draconis.

Na západnej strane fasády sa nachádzajú bohovia Hor a Chnum, ako ťahajú sieť plnú rýb a tak isto tu nájdete posledné zaznamenané hieroglyfy z roku 250 n.l.