El Alamein - Marina


El Alamein, ktorý je známy najmä rozhodujúcim víťazstvom Spojencov nad silami Osi behom severoafrického ťaženia počas druhej svetovej vojny, leží na pol ceste medzi Alexandriou a Marsa Matrouh na severnom egyptskom pobreží. Dnes sú tu vojenské pamätníky, anglické, nemecké a talianske, vojenský cintorín a ďalšie pamiatky, ktoré pripomínajú túto dôležitú súčasť histórie mesta. 

Vojenský pamätný cintorín
Vojenský pamätný cintorín

Predovšetkým je to však sľubne rozvíjajúce sa letovisko, o ktorom sám Winston Churchill napísal, že ide o miesto "s najlepšou klímou na svete". Mesto sa stáva obľúbenou destináciou nielen pre egyptských ale aj zahraničných turistov, ktorí sa hrnú do prepychových rekreačných stredísk, ktoré na tomto doposiaľ voľnom pobreží rastú ako huby po daždi. 

Teploty v lete dosahujú 22-31°C a v zime v priemere 17°C. Na nedávno postavené letisko El Alameinu lietajú pravidelné charterové lety z niektorých hlavných miest Európy. V grécko-rímskych dobách sa El Alamein nazýval "Locassis" , čo v preklade znamená "Biela mušľa". Meno dostal podľa prekrásnych pláži s bielym pieskom. Vo veľkom tu bola uctievaná Afrodita, bohyňa lásky. 


Marina

Hoci väčšina turistov navštevuje El Alamein hlavne kvôli udalostiam z druhej svetovej vojny, toto mesto tiež leží v blízkosti jedného z najluxusnejších stredísk Egypta. Mnohí pri výbere Egypta ako svojej dovolenkovej destinácie zamieria automaticky ku Červenému moru bez toho, aby vedeli aká perla sa nachádza na severe. 

Vyskúšať môžete aj fantastické Porto Marina Spa & Resort, kde medzinárodný tým profesionálnych terapeutov s radosťou splní vaše špeciálne požiadavky a spraví vám osobný program a zaručí vám mimoriadny fyzický i duševný zážitok. Marina je tiež jednou z najpôsobivejších nákupných lokalít na celom severnom pobreží. V ohromnom stredisku Venice Canal Mall sa nachádza viac ako 80 obchodov s oblečením a klenotmi, tak isto ako aj mnoho kaviarní a reštaurácií. 


Marina alebo tiež Marina El Alamein sa môže pochváliť plne vybaveným strediskom vodnej zábavy, nájdete tu všetko potrebné pre kitesurfing, vodné lyže, či divokú jazdu na banáne a okrem toho aj pláže so žiarivo bielym pieskom a hlbokým priezračným morom lemovaným krásnym pobrežím. Navyše je celé stredisko postavené tak, že pripomína egyptské Benátky. Ešte do nedávna bola Marina strediskom, ktoré navštevovala najmä egyptská elita, postupne ju však objavujú aj zahraniční turisti. 


Celým strediskom prechádza plavebný kanál pre gondoly - Grand Canal, ktorý miestu dodáva jedinečnú atmosféru. Ak ste nadšencom golfu, tiež si prídete na svoje. Marina sa môže pochváliť jedinečným 18-jamkovým golfovým strediskom, ktoré sa napriek púštnym podmienkam pýši trávnikom odolným voči soliam, 750 palmami a tromi umelými jazerami, ktoré lákajú rôzne druhy vtákov a zvierat.