
Egyptské púšte- Červená zem
Ak sa nazdávate, že v púšti nenájdete nič, okrem sucha, piesku a kameňov, ste na omyle. Prakticky na všetkých svetových kontinentoch sa nachádzajú púšte, ktoré sú charakteristické vlastnými prírodnými scenériami. Tie egyptské nie sú žiadnou výnimkou a niektoré z nich sú aj veľmi vyhľadávané, či už fotografmi alebo nadšencami z rôznych kútov sveta.


Netreba zabúdať ani na fakt, že tieto púšte neboli vždy vyprahnuté, niektoré boli v dávnych dobách zaliate morom, iné boli oázami a údoliami, ktoré obývali prví ľudia. Stopy po našich predkoch piesok a púštne podmienky výborne konzervujú a netušíme koľko archeologických pokladov ukrývajú konkrétne púšte severnej Afriky. Každopádne, aj v Egypte nájdeme miesta, ktoré vypovedajú o dávnej minulosti púští.
Jedným z nich je Gifl El Kebir. Ide o pieskovcovú náhornú plošinu, ktorá sa nachádza v severozápadnej časti Západnej púšte. Skalnatý povrch zvažujúci sa juhovýchodným smerom, je čiastočne pokrytý pieskom, pretože na plošinu postupne preniká Veľké piesočné more. Celá oblasť je extrémne suchá, no napriek tomu tu žijú kopytníky (Ammotragus tragelaphus), niekoľko druhov plazov a malé druhy vtákov.
V Shawovej jaskyni a jaskyni El-Mestikawi sa nachádzajú praveké nástenné maľby zobrazujúce niekoľko druhov dobytka, ktoré dokazujú, ako veľmi sa zmenili miestne podmienky, a že tu kedysi vládla vlhkejšia klíma.


O kus cesty bližšie k Nílu, pri oáze Al Fayoum, sa nachádza aj Údolie veľrýb, teda Wadi al Hitan. Táto, teraz púštna oblasť, bola kedysi pravekým morom a ako spomienka na dávne časy tu ostali mohutné kostry obrovských cicavcov. V roku 2005 bolo toto miesto pridané na zoznam pokladov UNESCO. Toto otvorené múzeum má úctyhodný vek 45 miliónov rokov a nájdete tu skelety veľrýb, zuby pravekých žralokov, mušle a korene mangrovníkov zachovaných v mäkkých horninách.
Starovekí Egypťania volali púštnu oblasť Červená Zem a verili, že jej vládne obávaný boh Sutech, ktorého spájali najmä s púštnymi búrkami. Červená Zem je rozdelená na šesť púští, štyri veľké a dve menšie, pričom všetky sú odlišné. Púšte Egypta zahŕňajú oblasť na oboch stranách Nílu a pokrývajú viac ako 90% územia v krajine.
Biela púšť
... alebo White desert je najznámejšou púštnou destináciou v Egypte a existuje pre to dobrý dôvod. Množstvom fantastických skalných útvarov, ktoré tu vytvoril vietor vo forme obrovských húb, či oblakov, túto púšť neprekoná žiadna iná na svete. Oficiálne je to časť Západnej púšte, ale svoje individuálne pomenovanie dostala vďaka bielej kriede, pozostatku pradávneho mora. Ku tejto 300 km rezervácií sa nachádza najbližšie oáza Farafra, kde síce nájdete najmenej hotelov zo všetkých oáz, ale je to najideálnejší východiskový bod. Ďalšia možnosť je oáza Bahariya, kde je možností ubytovania podstatne viac. Biela púšť sa stala chránenou oblasťou Egypta v roku 2002.


Čierna púšť
Kúsok severne od Bielej púšte sa nachádza Čierna púšť, ktorá leží bližšie k oáze Bahariya, približne 50 km južne od mesta Bawiti. Púšť je pokrytá vrstvou čierneho prachu a kameňov zo zvetralých hôr. Na jej okraji sa týčia čierne hory, tie pred dávnymi vekmi vyvrhli čiernu vulkanickú hmotu, ktorá tvorí tieto skaliská. Najvyššia je Anglická hora, z ktorej si môžete užiť magický výhľad. Čiernu púšť uvidíte aj cestou z Bahaiye do Farafry, ale ak sa chcete preniknúť do jej hlbín, odporúčame využiť služby turistických sprievodcov.
Západná púšť
Západná púšte je egyptská porcia z Líbyjskej púšte, ktorá zahŕňa viac ako 262 000 štvorcových míľ piesočných dún, údolí a náhorných plošín. Toto územie tvorí viac ako dve tretiny celej egyptskej krajiny vo veľkosti Texasu. Nájdete tu dve menšie púšte - Čiernu a Bielu púšť a päť oáz: Siwa, Dakhla, Farafra, Bahariya a Kharga. Vzhľadom na obrovskú rozlohu Západnej púšte sa jej povrch miestami veľmi líši. S dobrým sprievodcom ale môžete spoznať jej najkrajšie kúty a to celkom pohodlne. Mieste cestovné agentúry ponúkajú púšte safari alebo výpravy do oáz so zastávkami na zaujímavých miestach Západnej púšte.


Východná púšť
Tiež známa ako Arabská púšť sa rozprestiera od východnej stane Nílu až po pobrežie Červeného mora, tak ako napovedá jej názov. Táto oblasť je rovnako vyprahnutá ako púšť na západe, ale nachádza sa tu viac hôr a nerastného bohatstva. Východná púšť pokrýva viac ako 20% rozlohy Egypta, ale má len niekoľko obývaných dedín na pobreží Červeného mora. Z dovolenkových destinácií sú obľúbené safari výlety na štvorkolkách do tejto hornatej púšte.
Veľké piesočné more
Táto púšť, známa ako Veľké piesočné more sa nachádza na severnom okraji Sahary a pokrýva viac ako 27 000 štvorcových míľ. Je to druhé najväčšie miesto pokryté pieskom a obrovské piesočné duny sa tu tiahnu až 85 míľ do dĺžky. Na svete existuje 5 typov piesočných dún a Veľké piesočné more má 4 z nich. Dnes je v tejto lokalite veľmi populárny sandboarding. Piesočné duny sú tu považované za jedny z najlepších a najvhodnejších pre tento šport. Vynikajú hladkým povrchom siahajúcim do výšky až 140 m.


Sinajská púšť
Púšť na Sinaji svojou krásou v ničom nezaostáva za ostatnými egyptskými púšťami. Polostrov ponúka ploché púštne roviny na severe a hornatú púšť na juhu. Južné suché hory sú obzvlášť okúzľujúce svojimi kaňonmi, údoliami a skalami hýriacimi všetkými odtieňmi oranžovej až po purpurovú farbu. Nájdete v nich aj známy farebný kaňon, do ktorého sa dostanete zo všetkých sinajských letovísk. Súčasťou Sinajskej púšte je aj Modrá púšť, v ktorej boli pomaľované kamene na modro na znak mieru v roku 1980. Sinajský polostrov ponúka mnoho možností pre spoznávanie okolitej krajiny, ktoré môžete spojiť so spoznávaním starobylej kultúry na Sinaji. Výhodou je aj dostupnosť z okolitých letovísk.