Dendera

Chrám bohyne Hathor patrí k najlepšie zachovaným pamiatkam Egypta. Hoci sa traduje, že bol postavený v prvom storočí p.n.l. za vlády Ptolemaiovcov, indície naznačujú oveľa starší vek celého Denderského komplexu. Hieroglyfy v jednej z krýpt prezrádzajú, že chrám bol prestavaný už skôr, podľa plánov navrhnutých Imhotemom, veľkým mudrcom staroveku. Niektorí bádatelia sa zhodujú na datovaní až 5 400 p.n.l. a podľa nich chrám bol po celé stáročia len niekoľko krát rekonštruovaný.

V chráme sa konali aj oslavy na počesť symbolického narodenia Hóra, Usíreho a Esetinho syna, na stenách nájdeme fresky zobrazujúce milenecké scény a zrodenie dieťaťa a Hóra na hrnčiarskom kruhu, kde mu Boh pridelil jeho podobu. V ďalšej kaplnke sa nachádza aj vyobrazenie Usíreho mýtu.

Neďaleko nájdeme aj ruiny kresťanského kostola, postaveného v 5. stor. n.l., v dobe, kedy kresťanskí kňazi poškodzovali fresky znázorňujúce bohov. Bolo tu aj sanatórioum, v ktorom kňazi pomáhali chorým a obyčajnému ľudu, ktorý si okolo vonkajších hradieb staval prístrešky.

Aby sme mohli vstúpiť do Dendery, musíme obísť najprv niekoľko rímskych stavieb. Cez severný vstup, chránený masívnymi hradbami môžeme vidieť šesť Hathoriných stĺpov vo fasáde hlavného chrámu, orientovanému na sever a určenému ku štúdiu hviezd. Denderský komplex bol známy svojou pozorovaťelňou nebeských telies. Dokonca poslední kňazi Dendery vytesali na strop haly niekoľko astronomických tabuliek. V jednej z kaplniek nájdeme aj slávny Denderský zverokruh.

Do Dendery sa ľahko dostanete z väčšiny hotelov v Luxore, ktoré vám ponúknu celodenný výlet do tohto krásneho chrámu. Rovnako býva už zahrnutý aj v niektorých poznávacích zájazdoch našich cestovných kancelárií a ak máte zakúpený pobyt pri mori, je možné dohodnúť sa s miestnymi cestovnými agentúrami a sprievodcami na výlete, ktorý bude zahŕňať aj Denderu.