Dakhla

So značným množstvom podzemnej vody, bola El Dakhla hlavnou spomedzi oáz uz za čias faraónov. Dnes je jednou z najkrajších Egyptských oáz s pozoruhodnými pamiatkami, prírodnými scenériami a veľkou zbierkou beduínskych remeselných výrobkov, ktoré sa predávajú po celej oáze.

V oáze sa nachádza 16 dedín a najväčšia z nich je Village of Mut, s počtom obyvateľov viac ako 100 000. Dedina zdedila svoje meno po egyptskej bohyni Mut, manželky Amona.

Juhovýchodne od dediny Mut leží Mut El Kharab, zle zachovaná rímska osada, ktorá bola obývaná až do 20 storočia.

Deir el Hahar, ležiaci na sever od Mut je jednou z najdôležitejších historických pamiatok El Dakhly. Chrám bol postavený za vlády Nera v 1. stor. n.l. a zasvätený bol svätej Thébskej trojice Amonovi, Mut a Chonsu. Chrám navštívilo mnoho ľudí v 19. stor., ktorí na jeho stenách zanechali svoje podpisy.

Dedina Balat je významná vďaka dvom archeologickým náleziskám dôležitým pre Západnú púšť: Ain Asila a Quila el Daba Necropolis. Francúzskym archeológom sa tu podarilo odokryť hrobky vo forme mastáb, pochádzajúce zo 6. dynastie.

V hrobkách boli nájdené napríklad medené predmety a šperky, terakotová keramika a v súčatnosti ich nájdete v archeologickom múzeu v Kharge.

Na rozdiel od ostatných oáz, v Dakhle je obrábaných viac ako 50% pôdy, vďaka veľkému počtu prameňov, ktoré sa tu nachádzajú. Pramene so sladkou vodou sa stali vyhľadávanými turistickými cieľmi s príjemnou teplou vodou a relaxačnými účinkami.

Najvýznamnejším turistickým cieľom v dedine je prameň Bir Talata (prameň č. 2), ktorý sa nachádza asi 2 km od centra mesta. Voda bohatá na železo a síru v tomto prameni je čerpaná z hĺbky 1000 m a pomáha liečiť mnohé kožné choroby.

Možnosti ubytovania v oáze Dakhla si môžete zobraziť priamo na mape alebo vo vyhľadávači: