Dahab

Uvoľnený Dahab je raj pre nezávislých cestovateľov a potápačov. Prekvapivá transformácia z prašnej beduínskej základne do prekvitajúceho turistického centra nezostala bez kritiky hippies a tých, ktorí radi spomínajú na dni v jednoduchých chatkách na brehu mora. Na druhú stranu tento rozkvet priniesol mestu prosperitu, bezpečnejšie potápanie a pritom neubral na kráse okolitej prírode. 

Dahab znamená v Arabštine zlato, čo poukazuje na zlatisté piesočnaté pláže v okolí. Atmosféra Dahabu sa nemôže v žiadnom prípade porovnávať so Sharm el Sheikom, ktorý bol postavený vyslovene pre zábavu a zisk z turizmu, zatiaľ čo Dahab ostáva menším a pokojnejším miestom, ktoré priťahuje hlavne mladších a alternatívne zmýšľajúcich návštevníkov, alebo turistov, ktorí vyslovene vyhľadávajú kľud.  

Dahab však nie je žiadne prispaté letovisko. Ponúka mnoho reštaurácií, kaviarní a barov, ktoré vám na sedenie ponúknu nízke gauče či vankúše beduínskeho štýlu, aby ste sa pokochali okolitým výhľadom a vychutnali si pritom vodnú fajku (šíša). 

Nachádza sa 85 km severne od Sharm el Sheiku, cesta z letiska sem trvá približne hodinu. Tak ako všetky strediská na Sinaji, je výborným východiskovým bodom pre výlety do púšte, beduínske večere, výstup na Sinaj ku kláštorom, a samozrejme má mnoho pozoruhodných potápačských miest.


Nezmeškajte v Dahabe

Beduínska kultúra v Dahabe

Beduínsky spôsob života je veľmi odlišný od dominantnej arabsko-ismailskej kultúry v krajine. Beduíni v Dahabe odvodzujú svoj pôvod od Biblického Izmaela. Sú to hrdí ľudia so silným zmyslom vlastnej identity, súdržnosti a hlavne pohostinnosti, ktorú si návštevníci Dahabu tak radi užívajú. Ak sa chystáte do Dahabu, určite si nenechajte ujsť beduínsku večeru pod hviezdami vo Wadis, čo sú malé údolia v Sinajských horách. 


The blue hole (Modrá diera)

Pár kilometrov severne od Dahabu nájdete známu Blue hole - alebo Modrú dieru. Nájdete tu Krásne koraly, úhory, desiatky druhov rýb a fantastický pohľad do hĺbky plnej slnečného svetla a života.


Dahabská záhrada úhorovcov

Po 100 m plávania cez plytký útes z Dahabského pobrežia, sa dostanete do úzkeho kaňonu a vyplávate na plytkú piesčitú oblasť, ktorá sa zvažuje smerom dole. Po prekonaní zvislého výčnelku na útese sa objaví skutočná záhrada úhorovcov, vystrkujúcich svoje hlavy z piesku, ktoré zatiahnu vždy keď sa priblížite. Pravidelnými návštevníkmi tejto lokality sú tiež barakudy a cestou späť si môžete prehliadnuť veľké množstvo krásnych tvrdých i mäkkých koralov. Na potápanie v tejto lokalite nemusíte byť skúseným potápačom a lokalita je výborná aj pre šnorchlovanie.


Biely kaňon

Mnohí turisti sú nadšení z Bielej púšte, ktorá sa ale nachádza príliš ďaleko. Menej náročnou alternatívou môže byť práve Biely kaňon, ktorého vysoký podiel vápna vytvára oslňujúco biele steny. Cesta z Dahabu trvá menej ako hodinu a dostanete sa tam napríklad aj na ťavom safari.


Kláštor sv. Kataríny

Kláštor svätej Kataríny sa nachádza na úpätí Mojžišovej hory, na počesť miesta, kde sa objavil horiaci ker. S nádherným prírodným pozadím ma kláštor veľkú kultúrnu a umeleckú hodnotu, nachádzajú sa tu diela ktoré obsahujú ikony, mozaiky, olejomaľby a jednu z najväčších zbierok iluminovaných rukopisov. 


Windsurfing v Dahabe 

Počas posledných rokov sa stal Dahab vychýreným miesto pre windsurfing , vždy sa môžete spoľahnúť na vietor a slnko v Dahabe - po celý rok. Je to tiež ideálne miesto pre začiatočníkov s jasnou plochou hladinou. Užite si rýchlosť a extrémne športové vyžitie - popýtajte sa v okolí na miestne závody a freestyle jazdy. Aj keď Dahab nie je taký rušný ako ostatné letoviská v Egypte, určite má iné prednosti, ktoré ocenia hlavne turisti ktorí radi spoznávajú pôvodnú kultúru a tradíciu a zároveň holdujú krásnej prírode a vodným športom.