Cestovanie v Egypte

Cestovanie do Egypta je medzi slovákmi pomerne obľúbené. Pred niekoľkými rokmi bola táto krajina číslo jeden pre našich turistov a aj dnes, napriek meniacim sa trendom v cestovnom ruchu ostáva pre mnohých obľúbenou dovolenkou destináciou. 

Z Bratislavy, Košíc a už aj Piešťan, či Sliača lietajú pravidelné charterovlé lety cestovných kancelárií do Hurghady a Marsa Alam, aj do Sharm el Sheiku. Novinkou na trhu je aj pobrežie Stredozemného mora. Egyptská letecká spoločnosť Egyptair disponuje pravidelnými linkami do Káhiry z Budapešti, Viedne, Prahy a iných európskych hlavných miest. 

Čo sa týka dopravy po samotnej krajine, nie je to až také komplikované ako sa zdá. Miestne letecké spoločnosti majú celkom dostačujúcu ponuku vnútroštátnych letov za prijateľné ceny. Autobusová doprava je rôzna, môže byť aj veľmi úbohá, aj veľmi príjemná. Odporúčame vybrať si z tých drahších prepravcov (pre nás ešte stále lacných). Vlakovú dopravu cudzincom neodporúčajú ani miestni. Taxíky sú ešte rôznorodejšie ako autobusy, každopádne o ne nie je núdza. Na cene sa viete dohodnúť (čo je potrebné spraviť vždy prv než do taxíka sadnete) a pokiaľ máte dopredu zarezervovaný hotel, jeho recepcia vám s rezerváciou taxíka určite pomôže. Keďže úplná väčšina slovenských turistov prichádza do Egypta s cestovnými kanceláriami, všetky záležitosti spojené s prepravou a dojednávaním cien bývajú zabezpečené danou CK.

Doklady potrebné pre vstup do Egypta

Pre vstup do Egypta je potrebná platnosť pasu minimálne 6 mesiacov po návrate z krajiny. Tak isto sú potrebné turistické víza, ktoré sú niekedy zahrnuté v cene zájazdu ktorý si zakúpite od cestovnej kancelárie. Ak nie sú, alebo cestujete sami, môžete si ich zakúpiť dvoma spôsobmi a to buď osobnou návštevou na veľvyslanectve Egyptskej arabskej republiky v Bratislave, ktoré vám víza vydá po zdokladovaní, že cestujete s cestovnou kanceláriou (napr. keď si od nej kúpite charter) alebo ak máte pozvanie od človeka žijúceho v Egypte. Druhá a o mnoho jednoduchšia možnosť je zakúpiť si víza po prílete, priamo na letisku v Egypte. Po vstupnej kontrole si môžete víza zakúpiť za cca 25 $ na osobu. Víza sa dajú zakúpiť aj pri hraničných prechodoch. Treba si však dať pozor pri vstupe do krajiny z Izraela do Taby, toto vízum je platné len na Sinajskom polostrove. Za autá sa platí zvlášť poplatok. V prípade, že cestujete s deťmi a mieste ich rodičia, je lepšie si zaobstarať potvrdenie od rodičov preložené do anglického jazyka.