Cestovanie s deťmi

Okrem svojich pohostinných obyvateľov krajina ponúka aj mnoho aktivít, ktoré potešia deti každého veku. Pri mori to budú zábavné tematické parky a aquaparky, šnorchlovanie, ktoré sa naučia aj tí najmenší plavci, pozorovanie farebných rýb, ktoré často holdujú farebnej obuvi do vody a budú veselo plávať okolo vašich nôh.

Vzrušujúcim zážitkom bude určite výlet loďou, v niektorých lokalitách môžete pozorovať voľne žijúce delfíny skákavé, v iných žraloky. 

Označiť Egypt ako krajinu priateľskú k deťom nie je úplne presné. Dokiaľ sú Egypťania v detskom veku, majú dovolené všetko. Môžu hrať futbal vonku do polnoci, hlučne sa hrať, rodičia ich všade berú so sebou. Dokonca aj na nočné vychádzky do kina.

Nech už so svoji deťmi prídete kamkoľvek, bude im všetko prepáčené, či už prevrhnú v reštaurácií malinovku alebo budú rušiť rámusom v autobuse po celú cestu. Egypťania skrátka milujú deti!

Zaujímavé sú aj rodinné safari výlety, jazda na ťavách, alebo pre tých starších jazda na štvorkolkách po púšti. 

Ak sa vyberiete do vnútrozemia, obrovské pyramídy, hrobky a chrámy nadchnú malých bádateľov. V Káhire môžete navštíviť aj Pharaonic Village kde viac ako 100 kostýmových statistov predstavuje život v starovekom Egypte. Nachádza sa na jednom z Nílskych ostrovov v Gíze (viac na www.touregypt.net/village).


Bezpečnosť a zdravie detí

Mnohí ľudia sa tiež obávajú tzv. faraónskej choroby, hlavne u malých detí. Vo veľkej väčšine ide o reakciu tela na zmenu podnebia, stravy, vody (aj keď pijete len nápoje podávané hotelom alebo minerálky), niekedy môže ísť aj o bakteriálnu nákazu, ktoré sa prejavujú hlavne hnačkami a menej často zvracaním. V každom prípade lieky je lepšie kupovať priamo na mieste, napr. Antinal, ktorý je dostať vo forme tabliet pre dospelých alebo ochuteného sirupu pre deti a zaberá naozaj rýchlo. Často krát sa však stáva, že deti tieto zmeny znášajú o mnoho lepšie ako dospelí.

Hoci sú Egypťania priateľskí a vo väčšine hotelov je úroveň bezpečnosti (od jedálnička až po ochranku na vrátnici) vysoká, predsa len bude na mieste vaše deti upozorniť na niektoré veci. Napríklad je možné, že na výletoch budete stretávať ľudí - vrátane detí, ktoré žobrú alebo sa snažia niečo predať. Je vhodné na to vaše deti pripraviť.

Egypťania zásadne nie sú nebezpeční, ani extrémistickí ale majú svoju temperamentnú a vášnivú povahu. Egyptské deti sa budú tých vašich zaručene hanbiť, ale to sa rýchlo zmení ak vaše deti prejavia záujem sa s nimi hrať.

Samozrejmými odporúčaniami je tiež chrániť sa pred slnečným žiarením a to počas celého roka. 

Zabúdať netreba ani na možné riziko v mori. Hoci je väčšina rýb priateľská alebo plachá, niektoré druhy a koraly sú jedovaté. Informujte seba, aj svoje deti o živočíchoch ktorí žijú pod hladinou a ako sa zachovať v prípade stretu obávanejších druhov.  Pri Červenom mori je vhodné používať obuv do vody.


Bezpečnosti v krajine, vrátane politickej situácie sa venujeme v samostatnej téme: