Blog

Blog

Basbousa

20.05.2023

Klasický krupicový koláčik preliaty sladkým sirupom, jednoduchý na prípravu a časovo nenáročný. Používame šálku s objemom 250 ml.

Falafel

19.05.2023

Vyprážané cícerové guľôčky chutia vynikajúco s hummusom alebo tahini pastou a čerstvou zeleninou. Niekde sa podávajú aj ako vegetariánska náhrada kebabu v placke. Pridaním väčšieho podielu čerstvej sekanej saturejky vznikne ešte chutnejšia Taamiyya zelenkavej farby. Niektorí na jej prípravu namiesto cíceru používajú varený mladý bôb.

Koshary

18.05.2023

"Košarí" je jedným z najchutnejších a najobľúbenejších pokrmov v Egypte vôbec. Je pripravované z ryže, cestovín a šošovice, preliate jemne pikantnou omáčkou.

Hummus

03.05.2023

Tradičná stredovýchodná dobrota je pomerne známa už aj u nás. Skvele nahrádza majonézu, na rozdiel od ktorej je hummus zdravý a nutrične veľmi bohatý na živiny.

Fuul

06.04.2023

Egyptské raňajky sa nezaobídu bez výživnej a veľmi sýtej kaše z bôbu/fazule. Fuul sa dá pripraviť na tisíc spôsobov, každá rodina má svoj vlastný recept. Môže byť hustejší s primiešanou zeleninou, alebo jemnejší s oblohou zo zeleniny.

Veľmi jemné hovadzie mäso na cibuľovej omáčke. Toto jedlo je naozaj obľúbené nie len Egypťanmi, ale aj cudzincami, ktorí ho ochutnali. Pritom je jednoduché na prípravu a hodí sa ku všetkým príloham.

Kofta

13.02.2023

Kofta je populárne a na prípravu veľmi jednoduché jedlo z grilovaného mletého hovädzieho mäsa, ktorá sa podáva na celom Blízkom východe. Egypt ponúka jeho chutnú verziu, ku ktorej sa najlepšie hodí šafránová ryža.