
Bahariya

Prvé ľudské osídlenie bolo zaznamenané počas Strednej ríše. Za vlády 18. dynastie začala Bahariya získavať politický a obchodný význam, vďaka svojmu umiestneniu na trase obchodných karaván medzi líbyjskými kmeňmi a obyvateľmi údolia Nílu. Najvýznamnejšie obdobie v histórií Bahariye bolo počas vlády 26. dynastie, kedy prekvitalo mesto Psobthis, ktoré sa nachádzalo uprostred oázy.

V oáze sa nachádza mnoho horúcich prameňov. História prameňa Ain Bishmu siaha až do rímskych čias, v Bawiti sa nachádza prameň Bir al Negaba a v najsevernejšej časti oázy nájdete jazero obkolesené mnohými vzácnymi druhmi vtákov.
V roku 1996, asi 6 km juhozápadne od Bawiti boli nájdené stovky hrobiek z rímskej doby. Celá oblasť zahŕňa okolo 38 km2. Archeológovia objavili desiatky dokonale zachovalých múmií, podľa ktorých dostala táto oblasť meno Údolie zlatých múmií.

Na malom vrchu v meste Bawiti, ktorý sa nazýva Qarat Qaser Salem, sa nachádzajú dve bohato zdobené hrobky datované tiež do 26. dynastie. Prvá patrí bohatému obchodníkovi Zed-Amun-Ef-Ankh a druhá jeho synovi Bannetuyovi, o ktorom sa verilo, že bol kňaz a prorok. Obe hrobky obsahujú bohaté dekorácie a ozdoby s náboženskými výjavmi.
Ďalšie dôležité pohrebisko sa nachádza severne od mesta Mut a nazýva sa Muzzawaga. Nachádza sa tu viac ako 300 kamenných hrobiek a najdôležitejšie z nich patria Petosirisovi a Petubastisovi, ktorí žili približne v prvom alebo druhom stor. n.l. Obe hrobky sú bohato zdobené a perfektne zachovalé.
Oáza Bahariya sa nachádza 370 km juhozápadne od Káhiry a je najbližšiou oázou Západnej púšte ku hlavnému mestu Egypta. Preto ju mnohí Káhirčania a turisti, ktorí Káhiru navštívia zvolia za svoj cieľ, ak chcú zažiť púštne safari a chuť života v egyptskej oáze.
Bahariyu tvorí veľká priehlbina v púšti, ktorá je 94 km dlhá a 40 km široká. V jej okolí sa nachádzajú hory ako Gebel Ghurabi, Gebel Maghrafa alebo Gebel el Englizi.

V grécko-rímskych dobách sa význam oázy Baharíya ešte zvýšil. Zapríčinil to hlavne fakt, že oáza sa stala producentom mnohých komodít, ako napríklad vína, olivového oleja, ďatlí a obilnín.
Dnes obýva Baharíyu viac ako 30 000 ľudí, ktorí väčšinou žijú v štyroch hlavných mestách oázy: Bawiti, hlavné mesto a ústredný bod oázy, starobylá dedina Al Qaser, Mandisha a Zabw. V oblasti medzi Bawiti a Al Qaser sa nachádzajú hory, ktoré chránia niekoľko starobylých pohrebísk ako napr. Abis Necropolis.

Asi 3 km západne od mesta Al Qaser sa nachádza chrám a kaplnky, ktoré boli postavené za vlády 26. dynastie, teda v období, kedy Egyptu vládli poslední egyptskí vládcovia pred okupáciou Peržanov. V tejto oblasti sa nachádzajú štyri kaplnky, ktoré kedysi patrili do celého chrámového komplexu. Dnes sa táto oblasť nazýva Ain el Muftella. Chrámy patrili pod vtedy hlavné mesto Psobthis, ktoré sa nachádzalo medzi chrámami a dnešným mestom Al Qaser.

Zaujímavosťou, ktorú možno budete chcieť navštíviť je aj etnologické múzeum, ktoré sa nachádza v hlavnom meste.
Oáza Bahariya je priamo spojená s Káhirou. Zájazdy do oázy a okolitých púští priamo z Káhiry, organizuje napríklad Memphis tours. V meste Bawati sa nachádza hneď niekoľko hotelov, ich aktuálnu cenu si môžete pozrieť TU.