
Al Fayoum

Ďalšie zaujímavé historické miesta sú napríklad pyramída Amenemhata III. v Haware, ktorú vylúpili aj napriek tomu, že neexistoval vchod po posmrtnej komnaty, pyramída Senvosreta II. v El-Lahun, kde sa nachádza aj pohrebisko s hrobkami, dedina starovekých pracovníkov, a niekoľko malých pyramíd náležiacich kráľovnej a princeznám z kráľovskej rodiny Senvosreta II. Neďaleko sa tiez nachádza archeologická lokalita Madinat Madi, kde boli nájdené ruiny mesta a chrámu, ktoré postavil tak isto faraón Senvosret II.

Napriek svojej blízkosti ku Káhire je Al Fayoum málo navštevovaná oáza. Príčinou býva najčastejšie nedostatok času a informácií turistov a hoci Fayoum neponúka luxusné rezorty a zábavné centrá, má svoje čaro. Celá oblasť je veľmi bohatá na archeologické nálezy ako napríklad Staré mesto Al Fayoum (Crocodilopolis).
Už staroegyptská šľachta vyhľadávala pokoj vidieka v oáze, ktorá je so svojimi jazerami útočiskom v nedotknutých púštnych oblastiach. Neskôr, počas vlády Ptolemajovcov tu prekvitalo mesto Karanis, jeho pozostatky sa nachádzajú 30 km severne od mesta Al Fayoum. Nachádzali sa tu dva chrámy zasvätené Sobekovi, posvätnému krokodílovi, verejné kúpele a domy, ktoré tvorili mesto. Ruiny Karanis si môžete pozrieť ešte aj dnes.

Vo Fayoume sa nachádza aj Údolie veľrýb vo Wadi Al Hitan. Táto teraz púštna oblasť bola kedysi pravekým morom a ako spomienka na dávne časy tu ostali mohutné kostry obrovských cicavcov. V roku 2005 bolo toto miesto pridané na zoznam pokladov UNESCO. Toto otvorené múzeum má úctyhodný vek 45 miliónov rokov a nájdete tu skelety veľrýb, zuby pravekých žralokov, mušle a korene mangrovníkov zachovaných v mäkkých horninách.
Fayoum sa nachádza približne 100 km juhozápadne od Káhiry, z ktorej sú organizované jeden alebo dvojdňové výlety. Z Káhiry, Gízy alebo Ain-Sukhny je možné si zabezpečiť aj taxík, no MVZ neodporúča cestovať bez sprievodcov do púštnych oblastí.
