Abú Simbel

Prvý, väčší chrám je zasvätený bohom Re-Hor-Akhty, Amonovi, Ptahovi a samotnému Ramessemu II. čoby zbožňovanému faraónovi. Celá fasáda, 30 m dlhá a 35 m široká obsahuje štyri kolosy faraóna sediaceho na tróne s dvojitou korunou na hlave, v sprievode jeho manželky, synov a dcér. Nad vchodom sa nachádza postava Re-Hor-Akthy a v blízkosti vrcholu fasády je rad paviánov.

Druhý, menší chrám, ktorý sa nachádza asi 120 m od prvého chrámu a patrí kráľovnej Nefertari, milovanej manželke Ramesseho II. Je zasvätený bohyni Hathor a samotnej Nefertari a tak isto bol vytesaný zo skaly. Je dlhý 28 m a vysoký 12 m a fasáda obsahuje šesť kolosálnych sôch, z ktorých štyri zobrazujú kráľa Ramesseho a dve kráľovnú Nefertari a sprevádzané sú ich deťmi.

Rovnako ako chrámy na ostrove Philae, aj oblasť Abú Simbel utrpela zvýšenou hladinou Násirského jazera, ktoré vzniklo vďaka výstavbe elektrárne a priehrady. Mnohé krajiny, spoločne s UNESCOm pomohli Egyptu zachrániť tieto výnimočné pamiatky.

Oba chrámy boli prerezané a rozobraté na mnoho kúskov a opäť zložené na mieste o 65 m vyššiom, ako pôvodne. Táto veľká záchranná operácia sa konala v rokoch 1964 - 1968.

Chrámy v Abú Simbel sú jedny z najpôsobivejších a najkrajších stavieb starovekých čias. Nachádzajú sa blízko južnej hranice so Sudánom, 280 km južne od Asuánu. Nachádzajú sa tu dva chrámy vytesané do skál a ich vek siaha až do čias faraóna Ramesseho II. (1290 - 1223 p.n.l.)

Vo vnútri chrámu sa nachádza hala podoprená stĺpmi vytvarovanými do podobizne Usíreho, ktoré boli vtesané do skaly. Steny haly, rovnako ako aj vedľajších miestností sú zdobené freskami s bojovými výjavmi a na druhom konci chrámu je svätyňa, v ktorej sa nachádzajú štyri sochy bohov.

Vstup vedie do štvorcovej haly, ktorá je podopretá šiestimi stĺpmi s podobizňou bohyne Hathor a na stenách sú výjavy kráľovského páru obetujúceho bohom. Predsieň vás zavedie do zadnej haly, v ktorej sa nachádza medzera v zadnej stene so sochou bohyne Hathor s podobizňou kravy, ktorá chráni Ramesseho.


Slnečný festival v Abú Simbel

Ramesse II. postavil svoj chrám tak, aby sa dva krát do roka vnútorná hala rozsvietila svetlom vychádzajúceho slnka. Raz sa tak deje pri výročí jeho nástupu na trón ( 22. februára) a druhý krát pri pamiatke jeho narodenín (22. októbra).

Každý rok sa tu počas sviatku slnka zhromažďujú zástupy ľudí, aby pozorovali, ako paprsok svetla pri východe slnka postupne prechádza po kameni, aby osvietil sochy Ramesseho, Re-Hor-Akhty a Amona. Jednine Ptahova socha ostáva v temnote aj po tieto dva výnimočné dni.

Najbližšie letovisko pre Abú Simbel je Marsa Alam, z ktorého si môžete zakúpiť fakultatívny výlet. Abú Simbel býva často krát zahrnutý aj v poznávacích zájazdoch našich cestovných kancelárií. Ak cestujete individuálne, najideálnejšia je plavba Nílom z/do Luxoru, v ktorej je zahrnutá aj návšteva chrámov medzi týmito dvoma lokalitami.